İsabetsiz CV sendromu

Deyim yerindeyse şirketler, adeta CV bombardımanına tutuluyor. Ancak bu başvuruların önemli bir bölümü “çöp”.

10.08.2014 23:18:580
Paylaş Tweet Paylaş
İsabetsiz CV sendromu


BÜYÜKLER “FİLTRELİYOR”
IBM’de filtreleme sistemleri uzmanı olan Ed Struzik, Fortune 500 şirketlerinin hemen hemen hepsinde bu sistemin bulunduğunu söylüyor. Struzik, bir yılda 65 bin pozisyon için 7,6 milyon başvuru alan Sturbucks’ı ve 2 bin pozisyon için yaklaşık 1 milyon başvuru alan Procter&Gamble’ı bu sistemi kullanan büyük şirketlere örnek gösteriyor.

YUSUF AZOZ / KARİYER.NET GENEL MÜDÜRÜ
İMKAN SUNAN POZİSYONLAR İLGİ GORUYOR'
İSİ OLSA DA BÂSVURUYOR

Kariyer.net’in “İsinizden memnun olmanıza rağmen is ilanlarına başvuru yapıyor musunuz" sorusuna, 5 bin 134 kişinin yüzde 45’i, “Evet” yanıtını verdi. Yine Kariyer.net üzerinde 28 bin 760 adayın katılımıyla gerçekleştirdiğimiz bir ankette, adayların büyük bir kısmı halihazırda bir işleri olsa da 2013 boyunca kariyer fırsatlarını takip ettiğini, yüzde 70 gibi büyük çoğunluk ise 10’dan fazla ilana başvurduğunu söyledi.

İLGİ GÖREN POZİSYONLAR
Kariyer.net veri tabanında yaklaşık 19 milyon özgeçmiş bulunuyor. 2013 verilerine göre şirketler ilanlarına yapılan başvuruların yüzde 75’ini inceliyor. İlan-başvuru oranları incelendiğinde adayların en çok başvuru yaptığı pozisyonlar arasında yeni mezunlara yönelik olan ve kendi içinde adaya gelişme imkanı sunan tıbbi mümessil, yönetici adayı, mağaza yönetici adayı, İK asistanı ve satış danışmanı pozisyonları öne çıkıyor.

FİNANS SEKTÖRÜ BİRİNCİ
İlan ve başvuru oranları incelendiğinde ise finans sektörü, ilan başına 1.312 başvuruyla öne çıkıyor. Finans sektörünün adaylara sağladığı yan haklar ve diğer sektörlere göre sunduğu yüksek ücretler sektöre ilgiyi yoğunlaştırıyor. Bu sektörü sigortacılık, hızlı tüketim malları, sağlık ve perakende takip ediyor. Özellikle perakende sektörü, kendi içinde sunduğu eğitim ve gelişim imkanlarıyla tecrübeli-tecrübesiz tüm adayların ilgisini çekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.