İsabetsiz CV sendromu

Deyim yerindeyse şirketler, adeta CV bombardımanına tutuluyor. Ancak bu başvuruların önemli bir bölümü “çöp”.

10.08.2014 23:18:580
Paylaş Tweet Paylaş
İsabetsiz CV sendromu
Yıldız Holding ve Denizbank, yılda ortalama 600 bin iş başvurusu alıyor. Teknosa, Borusan, Garanti Bankası, CarrefourSA gibi şirketlere ulaşan CV sayısı ise 100 binleri aşıyor. Deyim yerindeyse şirketler, adeta CV bombardımanına tutuluyor. Ancak bu başvuruların önemli bir bölümü “çöp”.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Yani aranan kriterleri tutmuyor, “Ya olursa” umuduyla gönderilmiş oluyor. Pek çok şirket, filtreleme yöntemiyle kriter dışı özgeçmişleri temizliyor. Bazı şirketler ise “bir gün ihtiyaç olursa” mantığıyla arşivliyor.

"BENCE CV LER ORTALIĞA DÖKÜLDÜ!"
UNIDA İnsan Kaynaklan Danışmanlığı Yönetici Ortağı Saide Kuzeyli, şirketlerin son dönemde boğuştuğu başvuru enflasyonunu bu cümleyle özetliyor ve ekliyor: “Kariyer sitelerinin iş arama sürecini demokratikleştirmesi, basitleştirmesi ve bunlara karşılık yeterince denetleyememesi sonucunda CV’ler, uysa da uymasa da el bombaları gibi gönderiliyor.”

Kuzeyli’ye göre, bu durumun sonucu olarak açık pozisyonların gerektirdiği niteliklerle örtüşen “isabetli başvuru” oranı yüzde 25-33 arasında kalıyor. Tabii özgeçmiş yağmurunun tek nedeni, kariyer sitelerinin “tek tıkla” başvuruyu kolaylaştırması değil. 2013 yılına ait TÜİK verileri, üniversite/yüksekokul mezunları arasındaki işsiz sayısının bir önceki yıla göre 54 bin artarak 557 bin rakamına ulaştığını gösteriyor.

Yani üniversite mezunu işsiz sayısı, ülke tarihinin en yüksek seviyelerine ulaşmış durumda. Dolayısıyla bu da eğitimli iş gücünün, çok teknik işler dışında, bir pozisyon için aranan kriterleri göz önüne almaksızın neredeyse her işe başvurması anlamına geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz