İsabetsiz CV sendromu

Deyim yerindeyse şirketler, adeta CV bombardımanına tutuluyor. Ancak bu başvuruların önemli bir bölümü “çöp”.

10.08.2014 23:18:580
Paylaş Tweet Paylaş
İsabetsiz CV sendromu


VERİMLİLİĞE SEKTE Mİ?
Rastgele iş başvuruları şirketlerin İK bölümleri için gereksiz zaman ve iş kaybına da neden oluyor. Yıllık 20 bin başvurudan sadece yüzde 5’ini kriterlerine uygun bulan Sanofi bu sorunu yaşayan şirketlerden... Sanofi Türkiye İK Direktörü Türkan Özcan, “Buradaki zaman kaybını engellemek için kullandığımız kariyer portallarının filtreleme sistemlerine göre doğru özgeçmişleri ayrıştırmaya çalışıyoruz” diyor.

Aksigorta da CV şişkinliğinin yarattığı verimsizliğin önüne geçebilmek için uzmanlara sosyal medyada yayınlanmak üzere iş başvurusu yaparken dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili video hazırlatıyor.

Genelde aldıkları CV’lerin yüzde 40’ının çoğu zaman aradıkları özelliklere uymadığını söyleyen TurkNet İnsan Kaynakları Müdürü Aycan Emre ise bu verimlilik sorununu nasıl pozitife çevirmeye çalıştıklarını şöyle anlatıyor; “Kıdemli bir uzman arayışında olduğunuz bir pozisyon için henüz mezun olmamış bir adayın başvurusunu da değerlendirmek süreci uzatıyor.

Ancak bunlara çöpe atılacak CV’ler olarak da bakmıyoruz. Elimizin altında bu tip CV’lerin olması yeni pozisyonlar için zaman da kazandırabiliyor.” AvivaSA ve Digiturk de arayışlarıyla örtüşmeyen başvuruları ileride değerlendirmek için veri tabanında saklıyor.

ARŞİV OLUŞTURUYORLAR
Aksigorta, Garanti Bankası, Microsoft ve Deloitte Türkiye de kriterlerine uysun uymasın tüm CV’leri ileride farklı pozisyonlarda değerlendirebilmek için kendi veri tabanlarında muhafaza eden şirketler...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz