İstifanın en doğrusu

İş dünyasında herkes iddialı bir CEO ya da C seviye yöneticinin kaybının hem kendisi hem de şirket için büyük bir travma yarattığı konusunda hemfikir...

12.10.2017 15:53:000
Paylaş Tweet Paylaş
İstifanın en doğrusu


BOŞANMA ANLAŞMASI ŞART MI?

SEVİYELİ AYRILIK 
Alarko Holding CEO’su AYHAN YAVRUCU, C seviyede doğal olarak “seviyeli ayrılıklar” yaşandığını “Bu düzeye gelmiş bir adam ben yarın ceketimi alıp gidiyorum diye gitmez” sözüyle ifade ediyor. Ama ayrılık sürecinin somut bir yol haritasına bağlanması gerektiğini de şu sözlerle anlatıyor: “Belli bir ayrılış programı yapılır, bu program çerçevesinde şartlar ve iş kime nasıl devredilecek onlar belirlenir. Bir süre konur, bu şartları yerine getirdikten sonra da yönetici ayrılır. Bu bir boşanma anlaşması gibidir. Üst düzeye gelmiş bir insanın karşılıklı anlaşarak boşanması en doğrusudur.”
ÖN PROTOKOL YAPILMALI Türkiye’nin önde gelen yatırım bankacılarından Mudanya Gayrimenkul Geliştirme Yönetim Kurulu Başkanı BERRIN ÖNDER, bugüne dek aralarında Ak Yatırım genel müdürlüğü de olmak üzere beş tepe pozisyon ile şık bir şekilde vedalaşmış. Bunun sırrını şöyle açıklıyor: “İşin başında ayrılık sürecini de içeren bir kontrat yapılması gerektiğini düşünüyorum. Yaşadığım ayrılıkların sonuncusu yabancı ortaklar Türkiye’den çıkma kararı aldığı için zorunluydu, diğerleri ben daha iyi başlangıçlar yapmak istediğim için gerçekleşti. Her seferinde ilişkiyi düzgün yürütebilmek için çok çabaladım ve kontratlar da çok işe yaradı. Bu ilişkiler sayesinde yeni başlangıçlar yapabildim.”
KARŞILIKLI ANLAYIŞ Kibar Holding CEO’su TAMER SAKA da özellikle genel müdür seviyesindeki ayrılıklarda “ne olursa olsun” belli bir seviyenin korunduğu görüşünde; “Belli bir anlayış birliği sağlanıyor. Zaten genel müdür olarak yetki verdiğiniz bir insan o sorumluluklarına sahip biri olduğu için şirketine zarar vermek istemiyor, çalışanına zarar vermek istemiyor. O yüzden iş akitleri bir yana karşılıklı anlayışla bu süreçler yönetiliyor. O anlamda bana bağlı genel müdür seviyesindeki ekip arkadaşlarımla kişisel olarak kötü ayrıldığım bir örnek olmadı” diye konuşuyor.MURAT YEŞİLDERE EGON ZEHNDER TÜRKİYE YÖNETİCİ ORTAĞI
TERK EDİLME ALGISI İLETİŞİMDE KALMAYI ZORLAŞTIRIYOR

TRAPEZ TELİ
Türkiye’de C seviyede en çok gözlemlenen istifa sebebinin “yöneticiyle uyumsuzluk” olduğu düşüncesindeyim. Tetiklemeyi yaratanın C seviyesinde görev yapan yönetici de, onun yöneticisi olan CEO veya yönetim kurulu başkanı ya da hissedar olması olasılığı da var. Kariyer merdiveninde yukarı tırmandıkça “yükselen egolar” ve karşılıklı artan beklentiler, iki tarafın da gergin bir trapez teli üzerinde ilerlemesi gerçeğini beraberinde getiriyor. Bu gergin yürüyüş de partilerden birinin oyundan ayrılmasını olası kılıyor.
KURALINA UYGUN Ayrılış biçimleri arasında, seçeneklerin birbirine karışmış hallerini daha fazla gördüğümüzü söylemeliyim. Öncelikle C seviyesinde yerel, aile şirketi yapılarından ayrılan yöneticilerin iletişimi koparmadan, özellikle de uzun dönemde iletişimi sürdürerek ayrılabilmesi pek kolay gözükmüyor. Diğer taraftan bağlayıcı kontratlar nedeniyle “kuralına uygun” ayrılıklar C seviyesinde oldukça yaygın olmak durumunda.
PROFESYONEL SINIRLAR Murathan Mungan’ın dizeleri; ‘Kimdi giden, kimdi kalan; giden mi suçludur her zaman’. Özetle ayrılış kararını kimin tetiklediğinden bağımsız olarak C-seviyedeki ayrılık görüşmelerinin sıklıkla “profesyonel” sınırlar çerçevesinde yapıldığını söylemek yanlış olmayacak. Ancak unutmayalım ki, patronlar her ne sebeple olursa olsun ayrılan yöneticilerinin işten ayrıldığını değil, kendilerini başka bir patron için terk ettiğine inanıyorlar. Bu algı da uzun vadeli iletişim ve iş birliğini oldukça zorlaştırıyor.“YEDEĞİNİ BELİRLEYEN KOLAY AYRILIR”

MAKUL SÜRE
Sarkuysan Yönetim Kurulu Başkanı HAYRETTIN ÇAYCI, C seviye bir ayrılıkta mutlaka kişinin ardında bırakacağı yoksunluğu hesaba katarak gitmesi gerektiğini söylüyor: İstifa edecek yönetici bırakacağı boşluğu doldurabilecek tedbirleri alması için yönetime makul bir süre öncesinden haber vermelidir. Görev devir ve teslimi belirlenecek kişilere eksiksiz olarak yapılmalıdır. Özellikle şirketin sır özelliği taşıyan bilgilerinin bulunduğu dosyaları, bilgisayar çıktılarını, disklerini, flash bellekleri teslim etmelidir. Ayrılık sürecinin çok iyi ilişkiler içinde yürümesi kişinin gelecekteki kariyerini etkileyecek olumlu referansı alması için önemlidir. Ayrıca tekrar ayrıldığı şirkete de dönmesinin mümkün olabileceğini veya iş dünyası organizasyonlarında bir araya gelinebileceğini gözden uzak tutmamalıdır.
İDEAL TAKIM Burgan Bank’ın eski CEO’su MEHMET SÖNMEZ 2013’te Burganbank’tan ayrılırken Çaycı’nın dikkat çektiği profesyonelliğin gereklerini nasıl yerine getirdiğini şöyle anlatıyor: “İyi bir C seviye yönetici uzun dönemli düşünmeli ve ekibini kendisi olmasa kurumu profesyonelce yönetebilecek kişilerden oluşturmalı. Bu olursa C seviyesi yöneticinin ayrılması problemsiz oluyor. Benim dönemimde oluşturduğumuz Burganbank üst yönetimi görev aldığım 5 yıl sonrasında ayrılığımı takiben bankayı 3 ay vekâleten son derece profesyonelce yönetti. Ben ise 2014’ten itibaren C seviyesinden B seviyesine (board/yönetim kurulu) geçtim. Halen HSBC yönetim kurulu üyesiyim, Türkiye ve yurt dışında birçok firmaya da finans ve yönetim danışmanlığı yapıyorum.”
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz