Akıl hocam ne derdi?

Bugün büyük şirketlerin, holdinglerin zirvesinde olan pek çok ismin bir "akıl hocası" var. İşte CEO'lar ve mentorları...

17.07.2015 20:48:260
Paylaş Tweet Paylaş
Akıl hocam ne derdi?
“GÜLER SABANCI’DAN ÇOK ETKİLENDİM”
Sabancı Holding CEO’su Ahmet Dördüncü, mentorluk denince akla ilk gelen isimlerden. Çünkü kendisi de holdingdeki SALT programı çerçevesinde genç yöneticilere mentorluk yapıyor. İş hayatında iyi bir mentora sahip olmanın çok büyük bir şans olduğunu söylüyor ve şöyle konuşuyor: “Benim, iş hayatında geçirdiğim benzer evrelerde, bugünkü anlamıyla mentorluk programı ve benzeri programlar yoktu. Dolayısıyla o anlamda mentorum olmadı. Ancak o zamanlar genel müdürümüz olan Sayın Güler Sabancı’dan etkilendiğimi söyleyebilirim. Özellikle cesareti, yönetim tarzı, akli olması ve dinamizmi bence en güçlü yanlarıydı. İyi bir mentorun dinleme, karşındakini anlayıp geri bildirim verebilme ve iletişim becerilerinin güçlü olması gerekir. Kişinin doğru hedef belirlemesini de sağlamalıdır. Mentorluk yaptığım genç arkadaşlarla ilişkilerimiz ise şöyle yürüyor: Topluluk stratejilerini anlama, yönetsel becerilerini geliştirme, ilişki yönetimi veya kariyer gelişimi konularda bize danışılıyor. Bu noktada, bir mentor olarak en büyük sorumluluğumun tüm cevapları vermek yerine, kişiye doğru soruları sorarak ihtiyaç duyduğu cevapları bulmasına yardım etmek olduğunu düşünüyorum. Bunun yanında, iş hayatımda yaşadığım farklı tecrübeleri, zorlukları ve bu zorluklarla baş etme yöntemlerimi de onlarla paylaşmaya özen gösteriyorum. Çünkü benim tecrübelerim onların kendi çözüm yöntemlerini bulmasına yardımcı olabiliyor. Bazen bir danışman veya koç, bazen eleştiren bir arkadaş, bazen de sadece iyi bir dinleyici oluyorum. İş hayatında iyi bir mentora sahip olmak çok büyük bir şans. Çünkü mentorunuz yaşadığınız olaylara daha önce hiç bakmadığınız bir pencereden bakmanızı sağlıyor. Bu sayede vizyonunuz genişliyor, düşünme ve karar verme becerileriniz gelişiyor. Aslında mentor olarak ben de bu süreçten çok faydalandığımı düşünüyorum. Öncelikle genç yöneticilerimizin gelişimine katkıda bulunduğum için müthiş bir haz duyuyorum, yeni jenerasyonu daha iyi anlıyorum ve koçluk becerilerimi güçlendirdiğimi düşünüyorum.”

ÖZİLHAN VE KARPAT’IN MENTORLARI
Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan ve Procter & Gamble Türkiye CEO’su Saffet Karpat ise kariyerleri boyunca birden fazla ismin akıl hocalığından faydalanmış iki üst yönetici. Anadolu Grubu olarak da mentorluk fonksiyonuna çok önem verdiklerini belirten Tuncay Özillhan, iş hayatındaki en önemli mentorlarının babası İzzet Özilhan ile grup kurucu ortağı Kamil Yazıcı olduğunu söylüyor. Özilhan’ın yorumu şöyle: “Ben bu açıdan çok şanslıyım… Çünkü iş hayatımda iki kurucumuz Sayın Kamil Yazıcı ve Sayın İzzet Özilhan gibi çok önemli iki mentorum oldu. Onlardan aldığım destek ve akıl hocalığı iş hayatıma atıldığım ilk günden itibaren başladı. Halen de devam ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz