Bana göre liderlik

Aslında herkes için farklı. Liderlik dendiğinde her yöneticinin aklına değişik kavramlar geliyor...

22.06.2016 11:15:460
Paylaş Tweet Paylaş
Bana göre liderlik
ŞİFRELERİM ÖZGÜVEN, HAYAL KURMA GÜCÜ VE YENİLİKÇİLİK
AHMET ZORLU ZORLU HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI
KENDİNİZE GÜVENİN

Benim için bir değil, birbiri ile bağlantılı birkaç kelime var. Başta özgüven ve sonrasında da hayal kurma gücü. Bu ikisi olmazsa başarı ve mutluluk gelmez. Bir lider olarak da insanları kendinize inandıramazsınız. Eğer siz kendinize güvenmezseniz, kurduğunuz hayalleri hayata geçirecek gücü bulamazsınız. Etrafınızdakiler de size hayalperest derler ve bir daha inanmazlar.
ÖNCE İNANÇ
O yüzden insan önce kendine inanmalı, sonra yaptığı işi aşkla yapmalı ki etrafındaki insanlar ona inansın ve gösterdiği yoldan gitsin. Hani, inanmak başarmanın yarısıdır diyorlar ya gerçekten öyle. Ben inanmadığım hiçbir işe başlamam. Ben bugün ne yaptıysam onlar dün kurduğum hayallerin bir sonucudur. Tabii hayal kurmak derken hayalcilikten söz etmiyorum. O hayali hayata geçirmek için çok çalışmak gerekiyor.
YENİLİKÇİLİK
Öyle oturduğunuz yerden hayal kurarak da olmuyor. Buna yenilikçi olmayı da eklemeliyim. Çünkü hayal kuran ve sezgileri güçlü olan insanlar mutlaka yenilikçi olurlar. Ben hayatımın her döneminde yaptığım yeniliklerle başarı kazandım. Müşterilerim beni “Yeni ne var” diye kapıda karşılardı. Bence yenilikçilik, hayal gücüne hayat veren ve onu fark yaratan bir ürün veya hizmete çeviren en önemli unsur…
ÇOCUKLUK HAYALİM
Çünkü hayal kurmadan hiçbir şey olmuyor. Ben çok küçük yaşlardan bu yana hayal kurarım. Daha 12-13 yaşında bir dükkânım olmasını hayal ediyordum. Babama ‘Bana dükkan aç’ diye yalvarıyordum. Çünkü kendime güveniyor ve yapabileceğimi biliyordum. Bu hayalin sonucunda, daha 15 yaşımda, hem de doğup büyüdüğüm Denizli’nin Babadağ ilçesinden çok uzaklarda, Trabzon’da bir dükkânım oldu.
BİRLİKTE BUGÜNLERE
Ben o gün hayaller kurmasaydım, kendime güvenmeseydim ve hayalleri hayata geçirmek için çok çalışıp, tamamen yabancısı olduğumuz bir şehirde, yenilikçi ürünler sunmasaydım bugün Türkiye’nin en büyük beş grubundan biri olan Zorlu Holding olmazdı. Etrafımdakiler benim inancıma, tutkuma, heyecanıma ve çalışkanlığıma baktılar ve hayallerime ortak oldular, birlikte yeni hayaller kurduk ve bugünlere geldik.

«LİDERLİK ŞİFREM KOLUMDAKİ DÖVMEDE»
İHSAN ATEŞ DEFACTO YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI
DEĞİŞMEYEN KAYBEDER

Liderliği bence en iyi ifade eden kavram “değişim”dir. Değişimi, günümüz küresel dengelerinde gelişmenin mihenk taşı olarak görüyorum. Kendini değiştirebilen ve yenileyebilen yöneticiler liderliği sürdürebiliyor, yönettiği organizasyona küresel şartlarda rekabet edebilecek gücü kazandırabiliyor.
KENDİNDEN BAŞLA
Ben de kendi becerilerimi geliştirebilmek ve ekibime değer katabilmek için “değişimi” yaşam mottosu kabul ediyorum. Bunu o kadar önemsiyorum ki, Gandhi’nin değişim hakkındaki “Be the change you wish to see in the world” (Dünyada görmek istediğin değişimin kendisi sen ol) sözünü, iş hayatı dışında da yoluma ışık tutması amacıyla koluma dövme olarak yazdırdım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz