Veliahta son nasihat

Aile şirketlerinde yönetim nesilden nesle aktarılırken sadece maddi sorumluluklar değil tecrübeler de transfer ediliyor.

31.05.2017 11:52:280
Paylaş Tweet Paylaş
Veliahta son nasihat
DOĞRULUKTAN ASLA SAPMA”
Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı İmam Altınbaş ise babasından aldığı en önemli liderlik öğüdünün dürüstlüğün önemi üzerine olduğunu şu sözlerle anlatıyor: “Gaziantep’te bir kuyumcu olan rahmetli babam Mehmet Altınbaş bizlere ‘her sözü tartarak ve doğruluğundan emin olarak’ söylememizi öğütledi. ‘Yüz laf ediyorsan, yüzü de doğru olsun. Bir tek yalanınla 99 doğru ölür’ derdi. Babam kendi tecrübelerine dayanarak, dürüstlükten bir kez bile sapmanın, o zamana kadar sağladığınız tüm güveni yok edebileceğini söylerdi. Eskiden senet, sepet olmayan ve sözle iş yapılan kuyumculuk sektöründe doğru ve dürüst yaşayarak bu günlere kadar geldik. Babamın nasihatini hiç unutmadım ve ne kadar haklı olduğunu gördüm. Biz prensip olarak tutamayacağımız bir sözü vermeyiz, verdiğimiz sözü de ne pahasına olursa olsun yerine getiririz.” Santa Farma CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Erol Kiresepi de babasından aldığı en önemli nasihatin tutarlılık ve dürüstlük üzerine olduğunu anlatıyor: “Babamdan aldığım en önemli nasihat, bir kararı ya da somut bir sonucu doğurabilecek durumlarda ‘evet’ ya da ‘hayır’ demeden önce iyice düşünmemdi.”

“ÇALIŞANLARINA DEĞER VER”
Yaşar Aşçıoğlu, babası merhum Selahattin Aşçıoğlu’nu “Yokluğu görmüş, şahsına münhasır, asla yalan söylemeyen, sözünün eri, asalet sahibi ve dik duruşunun yanında dikilmeyi sevmeyen bir adamdı” diye tanımlıyor. Babasının kaptan köşkü öğütlerini ise şöyle anlatıyor: “Babam, paranın sadece araç olup asla amaç olmadığı anlayışıyla ticaret yapanlarla birlikte yürümemi düstur etmemi ve asla ihtiyaç duyanın elini boş çevirmeden herkese yardım etme noktasında yakın durmamı önermiştir. Yanında çalıştırdığı insanlara ‘Torunlarına nasıl davranılmasını istiyorsan aynı şekilde davranman gerekir’ diyen biridir babam. Hak yemeden, haksızlık yapmadan ve yetim hakkı yemeden asıl sermayenin geleceğe ve çocuklarına bırakılacak en büyük sermayenin temiz ve lekesiz bir isim olduğunun altını çizerdi.” Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Gedik babası merhum Halil Kaya Gedik ile 25 yılı aşkın çok yakın çalıştığını ve bu yıllar boyunca kendisine çok önemli tavsiyelerde bulunduğunu söylüyor: “Ticaretin hilesi dürüstlüktür” derdi. Kişileri tanımanın zorluğuyla tedbirli olmayı öğütler, iş yapabilmek için kişilere güven duymanın gerektiğini fakat tam inanmanın da akıllıca olmadığını da söylerdi. Herkesi dinlememi fakat karar verirken kendim vermemi nasihat etmişti. Küçük yaşlarımdan itibaren iş yerimiz için ‘Burası da bizim evimiz kızım, buraya iyi bakacaksın, mevkisi ne olur ise olsun çalışanlarımıza değer vereceksin’ derdi.”

“BİR VE BERABER OLUN”
Sarar Giyim Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Sarar, küçük bir terzi dükkanından bugünlere gelen markada baba Abdurrahman Sarar’ın çocuklarına nasihatlerinin büyük önemi olduğunu söylüyor. Cemalettin Sarar, çocuklarına işi devrederken ‘Devletine, milletine, beşeriyete faydalı ol!’ diyen babasının aynı zamanda aile işinin güçlü bir şekilde yürümesi için “birlik, beraberlik” mesajı verdiğini anlatıyor: “Bizler 3 kardeş ve 11 kişilik aile olarak başta yönetim kurulu başkanımız olmak üzere 3 kardeş ve 5 tane evlatla işlerimizi bugünlere kadar getirdik. Birlik, beraberlik her zaman güzel bir şeydir. Rahmetle andığımız kurucumuz, babamızın; ‘Bir elin nesi var, iki elin sesi var. Üç elin sesi daha güzel olur.’ diyerek bizlere hep heyecan vererek işlerimizi birlikte zorluklarla büyüttük. 12 metrekare dükkândan bugün 5 bin kişiye iş imkânı sağlamakla mutluyuz.”
Şölen CEO’su Elif Çoban da babası merhum İmam Çoban’ın devir teslimde kendilerine ailenin birlik ve beraberliğini her durumda korumalarını vasiyet ettiğini söylüyor ve ekliyor: “Babam İmam Çoban, bizlere her zaman şartlar ne olursa olsun çok çalışmamızı, dürüst, sözümüze sadık ve adil olmamızı öğütlemiştir. Bize Emeğin olmayan hiçbir şeyi isteme, helal lokma için çalış düsturuyla yol göstermiştir.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz