Veliahta son nasihat

Aile şirketlerinde yönetim nesilden nesle aktarılırken sadece maddi sorumluluklar değil tecrübeler de transfer ediliyor.

31.05.2017 11:52:280
Paylaş Tweet Paylaş
Veliahta son nasihat
Aslı Sözbilir
asozbilir@capital.com.tr

Türkiye’deki şirketlerin yaklaşık yüzde 95’i aile şirketi... Bu da yönetimin nesilden nesile, babadan oğula, kıza, toruna, damada veya geline aktarılması demek. Devir teslimlerde ise sadece yetki ve sorumluluklar değil, manevi birikimler de aktarılıyor. Tecrübeler, yaşanılanlardan çıkarılan dersler kulağa küpe olsun diye yeni kuşaklara bir bir anlatılıyor. Büyükler direksiyonu teslim ettikleri genç haleflerine “bir daha asla yapılmayacaklar” ve “hiç vazgeçilmeyecekler” listesi bırakıyor. Örneğin merhum Mehmet Kemal Dedeman oğlu Murat’a “Yakınmayı bırak, yekinmeye bak” derken, merhum Üzeyir Garih ise oğlu İzzet’e “Ailene mümkün oldukça fazla zaman ayır” diye seslenmişti. Doğtaş’ın kurucusu Hacı Ali Doğan ise oğlu Davut’a bayrağı teslime ederken “Kapına gelen kimseyi boş çevirme” derken, Şölen Çikolata’nın kurucusu İmam Çoban ise kızı Elif’e “Ailenin birliğini koru” tavsiyesinde bulunuyor. Dürüstlük,doğruluktan sapmamak, sözüne sadık olmak ise neredeyse ortak vasiyetler… İşte Abdi İbrahim’den Sanko’ya, Aşçıoğlu’ndan Enka’ya Türkiye’nin dev aile şirketlerinin bayrak değişiminde verilen önemli nasihatler…

“ÇOCUKLARINA REHBER OL”

Enka Şirketler Grubu Onursal Başkanı Şarık Tara direksiyonu oğlu Mehmet Sinan Tara’ya devrederken onu her konuda özgür bırakmış ama tek bir temel tavsiyede bulunmuş: “İşleri oğluma devrettiğim zaman ona ‘Yapabileceğin her şeye serbestçe karar ver. İcap ettiği zaman her konuda sana cevap vermeye hazırım’ dedim. Ayrıca, ‘Senden sonra oğlun Mehmet geliyor. Ona da şirketi benim yaptığım gibi 30 yaşının altında devredersen çok memnun olurum’ dedim.” Merhum Üzeyir Garih’in bugün Alarko Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı olan oğlu İzzet Garih’e kaptan köşkü tavsiyesi ise özel yaşama dair… İzzet Garih babasının mirasını şöyle anlatıyor: “Sevgili Babam Dr. Üzeyir Garih, programı ne kadar yoğun olursa olsun bana ve ablama her zaman elinden gelen en geniş zamanı ayırmıştı. Bizim gelişimimizde bunun katkısını hep hissettik. Bizlere de bu prensibi benimsememizi, ailemize ve çocuklarımıza mümkün olduğu kadar çok zaman ayırmamızı ve onlarla diyalog kanallarımızı hep açık tutarak rehberlik etmemizi nasihat etmiştir. Babamın bana bırakmış olduğu en değerli miras bu yakınlığı ve ilgisi olmuştur.”

“İŞİNİ KENDİN TAKİP ET”
Güral Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Harika Güral, şirket yönetiminde kritik noktaya gelirken babası İsmet Güral’ın kendisine “Kendi işini her zaman kendin takip et” nasihatinde bulunduğunu söylüyor. Güral, “Babam her zaman görev vermek yetmez, yetseydi herkes az çalışarak başarılı olurdu der” diyor. Kadooğlu Holding Yönetim Kurulu Onursal Başkanı Cemal Kadooğlu’nun da oğluna nasihati aynı… Holdingin yönetim kurulu başkanı Tarkan Kadooğlu, bu tavsiyeyi şöyle özetliyor: “Babam bana ‘Dürüst ol, başkasının hakkını kendi hakkın olarak görme. Bir işi, talimat verdikten sonra takip et. Hedefini koyduğun işle ilgili her zaman bir strateji ve fikir üret, yeni fikirlere açık ol. A, B, C planların olsun yedekte. Ve en önemlisi ne yaparsan yap, yaptığın işi sevgiyle yap ve hakkını ver’ demişti. Babamın bu söylediklerini onu iş yaşamında takip ederek, hep doğruladığını gördüm.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz