Yeni güç nereden gelecek?

Para ve otorite, her zaman gücün temel kriteri oldu. Ancak bugün gücü şekillendiren kitleleri etkileme yeteneği, yenilikçilik gibi başka kavramlar da var.

1.09.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni güç nereden gelecek?
Özel girişimin en büyük günah kabul edildiği bir toplumda yetişti. İnternetin henüz başlangıcını yaşadığı bir dönemde potansiyeli gördü. Sıfır sermayesi olmasına rağmen tüm dünya ile ticaret yapma hayali kurdu ve online ticaret portali Alibaba.com’u hayata geçirdi.  Bu hikayenin kahramanı, Time dergisinin dünyanın en etkili 100 kişisi arasında gösterdiği Ma Yun ya da İngilizce ismiyle Jack Ma. Başlattığı girişimle Çin’de adeta bir devrim gerçekleştiren Ma, bugün dünyanın en büyük online ticaret portalının sahibi. 240 ülkeden alıcı ve satıcıyı buluşturuyor. Yılda 30 milyar dolarlık satış hacmi yaratıyor. Üstelik her hareketiyle gelişmekte olan ülkelerdeki girişimcilere ilham vermeye devam ediyor.  Gelecek 10 yılda günlük 1 milyar kişinin ihtiyacını tedarik edebileceği bir platformu yönetme hedefiyle yoluna devam eden Ma, en saygın yönetim guruları tarafından geleceğin en güçlü iş insanı olarak gösteriliyor. Çünkü onlara göre Ma, gücün yeni rotasında yol alıyor: Vizyoner, cesur, riskleri çok iyi analiz ediyor, fırsatları herkesten önce görüyor, güçlü ilişkiler ağını her geçen gün genişletirken ticari faaliyetlerinde sosyal sorumluğu unutmuyor ve en önemlisi de iş modeli ile milyarlarca insanı etkileyebiliyor.  Dünyaca ünlü strateji gurusu Peter Fisk, Ma için “Bugün dünyanın en güçlü iş insanı Warren Buffet olabilir. Ancak Jack Ma, oluşturduğu iş modeli ve iş dünyasında her geçen gün artırdığı etkiyle gelecekte dünyanın en güçlü ismi olacak” diyor.

YENİLİKÇİ GÜÇ

Son yıllarda güç kavramı önemli bir değişim geçiriyor. Bir anlamda gelenekselin dışına çıkarak kabuğunu kırıyor. Bundan birkaç yıl öncesine kadar para ve otorite olarak algılanan güç kavramı, bugün etkileme potansiyeli ve yenilikçilikle yeniden anlam buluyor.  Dünyanın en ünlü yönetim uzmanlarından, “Liderliğin Doğası-The Nature of Leadership” adlı kitabın yazarı Joseph White, “Saf otorite gücünü yitirdi. Onun yerini etki gücü aldı” diyor. Ardından da şöyle devam ediyor:  “Geçmişte diktatör liderler, güçlü olarak algılanırken artık güçlü bir liderden yenilikçi olması ve risk alması bekleniyor. Bugünün en güçlü işadamları yenilikçiler arasından çıkıyor. Onlar sorunları önceden görüp tehdit ve fırsatları ayırt edebiliyor. Buna göre şirketin ve dünyanın geleceğini yönlendirebiliyorlar.” Fisk de White’a katılıyor. Gücün özellikle ölçek ile ölçüldüğü zamanların geride kaldığının altını çiziyor. “Geçmişte güç, ölçekle erişilebilen ve kontrol edilebilen bir durumken gelinen noktada fikirlerle oluşan ve etkileme potansiyeliyle ortaya çıkan bir sonuç oldu” diyor. Google’ın kurucuları Sergey Brin ve Larry Page’in, Apple’ın mimarı Steve Jobs’un ve Microsoft’un dahi yaratıcısı Bill Gates’in en güçlü iş insanları arasında dünyanın en büyük şirketi Wal-Mart’ın sahibi S. Robson Walton ya da 53,5 milyar dolarlık servetiyle zenginler listesinin zirvesinde yer alan Meksikalı işadamı Carlos Slim’in önünde yer alması da bu durumu kanıtlıyor.

EN ÖNEMLİ KRİTER

Türkiye’de de klasik güç anlayışı bir değişimin eşiğinde… Özellikle son birkaç yılda hem dünya hem ülke içinde değişen dengeler, iş dünyasındaki taşları yavaş yavaş yerinden oynatıyor. Konjonktürün gerektirdiği oyunu oynayanlar güç kazanıyor. Yeni sektörler ve yeni oyuncular sahneye çıkıyor. Değişim sürerken Türk iş dünyasında “güçlü” olarak tanımlanmak için ilk kriter dünya genelinde olduğu gibi etkinlik. Örneğin Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç’un aktif iş dünyasından çekilmiş olmasına rağmen bugün tek bir sözüyle Türkiye gündemine oturabilmesi onun etkinliğinin boyutunu ortaya koyuyor. Sadece yurtiçinde değil yurtdışında da Koç’un yorumları dikkatle takip ediliyor. Koç Holding’in rotasında hala söz sahibi olduğu da biliniyor. İşte bu nedenle Koç, iş dünyasında en güçlüler listesinde zirveyi kimseye kaptırmıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz