Yeni risk hesapları

Son günlerde Marc Faber, Nouriel Roubini gibi ekonomistler, ABD kaynaklı olası bir krize işaret ediyor. Avrupa’daki sıkıntının sürüp sürmeyeceği de bir başka tartışma konusu.

7.08.2014 23:21:020
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni risk hesapları
Başrollerini Rusya’nın oynadığı Balkanlar’daki oyun ise tüm dünyanın korkulu rüyası haline geldi.  İçeride ise aralık ayında başlayan hareketlilik cumhurbaşkanlığı seçimi ve olası erken seçim ihtimaliyle tavan yapabilir.

Bütün bu resme bakıldığında ise iş dünyasını zor günlerin beklediği ortada. Bu ortamda CEO’lar, hangi riskleri öncelikli tehdit olarak algılıyor ve bunlara nasıl önlemler alıyorlar? İşte yanıtlar...

1- KÜRESEL TEHDİT SÜRÜYOR
Pek çok iş insanının risk sıralamasında ilk sıraya global ekonomideki gelişmeleri koyuyor. Kibar Holding CEO’su Tamer Saka da bunlardan biri. Global ekonomideki risklerin devam ettiğine dikkat çeken Saka, şöyle değerlendiriyor:

“Bu risklerin Avrupa’ya yansıması farklı, Uzakdoğu’ya, Çin’e yansıması farklı, Dolayısıyla belirsizlikler sürüyor. Bir diğer risk ise Türkiye’deki iç dinamikler. İçerideki gelişmeler Türkiye ekonomisi açısından son derece önemli.

Müşterilerimizin ve pazarın ne gördüğü önemli. Yabancıların Türkiye ile ilgili pozisyonunun netleşmesi çok önemli. Türkiye pazarının netleşmesi son derece kritik. 2014 böyle geçecek gibi görünüyor.”

Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir de benzer şekilde küresel ve bölgesel risklerin altını çiziyor. “Küresel ekonominin daha düşük veya dalgalı bir büyüme göstermesi, finansmana erişim imkanlarımızı ve yatırım kararlarımızı etkileyebilir” diyen Özdemir, değerlendirmesini şöyle sürdürüyor:

“Özellikle gelişmiş ekonomilerin para politikası uygulamaları ve bu uygulamaların zamanlaması, finansal piyasalarda dalgalanmalara neden olabilecek, finansman maliyetlerimiz üzerinde bir baskı oluşturabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.