Yürek, zeka, cesaret, şans başarıyı hangisi getirir?

Liderlerin karar alma sürecini etkileyen özellikler ve bu özellikleri iyi kullanan liderlerin öyküleri...

1.01.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yürek, zeka, cesaret, şans başarıyı hangisi getirir?


Şans ağı, başarıyı da getirir mi?

Mediabistro.com sitesinin kurucusu Laurel Touby’i düşünün. Kazara internet girişimcisi olmuş bir lider. Touby, 1994 yılında kendi dairesinde kokteyl partileri düzenlemeye başlıyor. Medya sektöründeki kişileri bir araya getirerek onların birbirlerine yardım etmesini amaçlıyor. Ancak Touby, bunun bir gün işe dönüşeceğini hiç düşünmediğini söylüyor. Sadece belirli bir süre sonra konuklarından, eğer sunulan hizmeti faydalı buluyorlarsa, 100 dolar vermelerini istediğini belirtiyor. Yani gönüllülük esasına göre para toplayarak işe başlıyor. Bu oluşum, 1996 yılında online bir hal alıyor. Türünün en erken iş arama sitelerinden birisi oluyor. Site sadece New York’daki gazetecilerin bir araya gelmesi için oluşturulmasına rağmen zaman içinde tüm dünyaya yayılıyor. 2007 yılında Touby, siteyi 23 milyon dolara Jupitermedia’ya satıyor. Touby’nin başarısının büyük bir kısmı bu işle ilgili hiçbir şey bilmediğini kabul etmesinden geliyor. Şüphesiz farklı özellikleri de ona yardımcı oluyor. Ancak tavrı ve ilişkileri sayesinde şans için doğru ortamı yaratmayı başarması onu farklı kılıyor.

Tohum piyangosuna dikkat
İçine doğduğunuz yüzyıl ve nerede doğdunuz da hayatınızı etkileyen önemli şans faktörlerinden... Günümüzün önde gelen pek çok girişimcisinin profesyonel kariyerine başlama zamanının ticari internetin geliştiği yıllara denk gelmesi bu nedenle bir tesadüf değil. Örneğin, Zappos’un kurucusu Tony Hsieh için zamanlama büyük bir şans faktörüydü. Hsieh, web’in ticarileştiği bir dönemde önde gelen bir internet şirketi yaratmakla kalmadı, aynı zamanda bu alanda karşısına çıkan başka fırsatları da değerlendirdi. Görece olarak genç bir yaşta, pek çok Fortune 500 şirket yöneticisiyle tanışma şansını elde etti. Bunun en önemli nedeni ise yaşça daha büyük olan yöneticilerin internet çağını anlamakta zorlanmasıydı. Doğduğu yıl ve ortam sayesinde normalde genç bir girişimcinin tanışamayacağı insanlarla tanışmayı başardı. Warren Buffett da başarısını şansa borçlu olduğunu düşünen girişimcilerden... Buffett’ın meşhur tohum piyangosu (overian lottary) teorisi de bu düşüncenin bir ürünü. Ona göre Buffett, bu piyangoyu kazanmış ve doğru zamanda, doğru ülkede ve doğru yeteneklere sahip olarak dünyaya gelmiş bir girişimci. Sermaye piyasalarının yönlendirilmesi gereken bir zamanda hayatta olması onun inanılmaz bir başarıya imza atmasına neden olmuş durumda. Buffett, ‘Eğer milyonlarca yıl önce dünyaya gelseydim bir dinazor tarafından yenir ve işe yaramayan bir insan olarak ölürdüm’ diyerek tohum piyangosunu nasıl kazandığını anlatıyor.

PUT KIRANLARA" DİKKAT
ÇIĞIR AÇIYORLAR

Yürek, cesaret, akıl ve şans 4'lüsünün dışında özelliklere sahip liderler de mevcut. Bunlara "put kıran” demek mümkün. Bu tip liderler yaşadıkları dönemde çığır açıcı işlere imza atmalarıyla tanınıyor. Richard Branson da böyle bir isim. Geleneksel yoldan gitmeyi sevmeyen ve limitlerin ötesinde bir yaşam tarzı olan çağımızın en önemli girişimcilerinden biri.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz