"Büyük ikna maratonu"

Hedef, bazı sektörlerde yüzde 5 olan ikna oranını yukarı çekmek.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Büyük ikna maratonu
Artık herkes bilincinde... Son dönemde yeni müşteri kazanmak daha zor. Bunda müşterilerin bilincinin artmasının yanı sıra rekabet koşullarının zorlaşması da önemli bir faktör. Uzmanlara göre bu durum, müşteri kapma yarışını da çetinleştiriyor. Şirketler ise müşteriyi ikna etmek için milyonlarca TL’lik bütçe ayırıyor, en eğitimli insan kaynaklarını bu iş için kullanıyorlar. Tek amaçları, potansiyel müşteriyi ikna ederek satın alan gerçek müşteriye dönüştürmek... Bu ikna savaşında satış ve pazarlama ordularıyla gerek sahada gerek telefonun bir ucunda her gün daha çok sayıda potansiyel müşteriye dokunmaya da çaalışıyorlar. İkna stratejisi kuvvetli olanlar ise rekabette bir adım öne çıkıyor.

Tabloyu görmek için görsellere tıklayın.
AvivaSA CEO’su Meral Eredenk, “Günde 8 bin kişiyle konuşuyoruz ve günde 1.000 kişiyi ikna edebiliyoruz. Konuştuğumuz 8 kişiden 1’i sisteme giriyor” diyor. Müşteri ikna oranlarının yüzde 5-8 oranında seyrettiği bir sektörde Eredenk aslında kendileri açısından çok önemli bir başarıya dikkat çekiyor. AvivaSa, günde 8 bin kişiyle konuşurken potansiyel müşterilerini ikna etmek için sadece sistemin avantajlarını ve cazip noktalarını anlatmakla yetinmiyor. Yürüttüğü yüksek bütçeli iletişim kampanyalarıyla potansiyel müşteriyi bulabileceği her noktada yakalıyor, mesajlarını iletiyor. Rekabetin en yoğun yaşandığı sektörlerden biri olan bireysel emeklilik sektöründe rakipleriyle arayı hızla açmak için de yüzlerce kişiden oluşan satış ordusuyla her gün daha fazla kişiyi ikna etmeye ve sisteme dahil etmeye çalışıyor.

Sadece bireysel emeklilik sektöründe değil, otomotivden gayrimenkule, PVC’den, GSM’e bugün neredeyse her sektör, özel eğitimli çalışanları ve milyonlarca TL’lik dev bütçeleriyle potansiyel müşteriyi, müşterileri yapma konusunda amansız bir savaş veriyor. Kimi rakiplerinin müşterilerini kendi müşterisi yapmak için özel taktik ve vaatlerini devreye sokarken kimi henüz hiç kazanılmamış müşteriyi ikna etmek için stratejiler geliştiriyor.

Peki hangi sektörde müşteriyi ikna etmek daha zor ve maliyetli, hangi şirketler müşteriyi ikna etmek konusunda diğerlerine göre daha şanslı? Capital 21 sektörün önemli oyuncularının verilerini analiz ederek sektör sektör ikna savaşındaki son durumu ortaya koydu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz