Gelir uçurumunu ters inovasyonla halledebiliriz

Prof. Vijay Govindarajan'la 7. Vizyon Semineri’nin konuğu olarak geldiği İstanbul'da buluştuk. Kendisi sorularımızı şöyle yanıtladı.

1.08.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Gelir uçurumunu ters inovasyonla halledebiliriz
Prof. Vijay Govindarajan, ters inovasyon kavramının yaratıcısı. Ona göre dünya üzerinde çok az tüketen 6 milyar insan var ve bunlar gelişmekte olan ülkelerde yaşıyor. Bu kitleye yönelik basit, düşük maliyetli ve uygun fiyatlı yapılan inovatif ürünler, daha sonra zengin ülkelere satılabilir. Prof. Vijay Govindarajan, "Bu tüketici olmayanların problemini çözmek, büyüme için bir numaralı fırsat" diyor. Profesör, gelirler arasındaki uçurumun da bu şekilde ters inovasyonla halledilebileceğine inanıyor.

Prof. Vijay Govindarajan, strateji ve inovasyon konusunda dünyanın önde gelen uzmanlarından biri... Onu, dünyanın en nüfuzlu iş dünyası liderlerini içeren “Thinkers 50” listesinde üçüncü sıraya koyan ise “ters inovasyon” kavramının mucidi olması. Govindarajan yine kendisi gibi Dartmouth Üniversitesi Tuck İşletme Okulu’nda öğretim görevlisi olan Chris Trimble ile birlikte yazdıkları “Ters İnovasyon: Evden Uzakta Yarat Her Yerde Kazan” kitabında, bu kavramı şöyle özetliyor: Gelişmekte olan ülkelerde, düşük gelirli tüketiciler için inovasyon yapıp daha sonra herkesin satın alabileceği bu ürünleri tüm dünyaya dağıtmak.

Prof. Govindarajan, ters inovasyon kavramını General Electric’in baş inovasyon danışmanlığını yaptığı dönemde, memleketi Hindistan’a satın alınabilir sağlık hizmeti götürme fikri üzerinde çalışırken keşfetmiş. Govindarajan, “Artık zengin de fakir de arabası olsun, cep telefonu olsun istiyor. Ama kişi başına düşen gelirleri arasında uçurumlar olan bir Hintli ile bir Amerikalının ödeyeceği miktarlar tabii ki çok farklı” diyor. Ters inovasyonun özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan pazarları çok olumlu etkileyeceğini düşünen Prof. Govindarajan, böylece buralardaki sosyal adaletsizlik sorununun da çözülebileceğini düşünüyor. Prof. Vijay Govindarajan ile marka geliştirme programı Turquality’nin düzenlediği 7. Vizyon Semineri’nin konuğu olarak geldiği İstanbul'da buluştuk. Kendisi sorularımızı şöyle yanıtladı:

Ters inovasyonun temel özellikleri neler? Bildiğimiz inovasyondan hangi açılardan farklı?
Ters inovasyon, inovasyonun bir türü, inovasyonun her zaman zengin ülkelerde gerçekleştiğini görürsünüz. Çünkü oralarda bol kaynak, gelişmiş teknoloji ve bunları satın alma gücü olan insanlar var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz