İnovasyon gerçek hayata gömülecek

Cengiz Ultav’la inovasyondaki yeni trendleri, gelişmeleri ve rotayı konuştuk. İşte o sohbetin detayları...

1.08.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İnovasyon gerçek hayata gömülecek
Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Ultav, 50 yıllık bir bilişim birikimi olduğuna dikkat çekiyor. Ona göre önümüzdeki 20 yıllık dönemde bu birikimin, gerçek hayatın içine taşınmasına tanıklık edeceğiz. "İnovasyon ve teknoloji gerçek yaşamın içine gömülecek, yeni verimlilik ve kolaylık katmanları yaratılacak" diyen Ultav'a göre bu dönemde gerçek hayatın içindeki alanlarda bilişimi, dijital ve mobil teknolojileri bir araya getiren uygulamalarla dijital sınırlar zorlanacak.

Cengiz Ultav, Türkiye’de inovasyon denince akla gelen ilk isimlerden biri. Yıllarca Vestel’in AR-GE birimini yöneten Ultav, Vestel’i bir teknoloji şirketine dönüştüren ekibin de lideri olmuştu. Kariyeri boyunca pek çok sivil toplum kuruluşunda etkin roller alan Ultav, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) Yönetim Kurulu Başkanı olarak Türk sanayinin inovasyon ve teknolojiyle daha hızlı yol alması için hizmet veriyor. Ultav, Türkiye’nin ve Türk şirketlerinin dünyada inovasyonla ön plana çıkabilmesi için açık inovasyona odaklanması gerektiğinin altını çiziyor. Ultav, “Odaklanma tarafında bir sacayağı görünüyor. Bunun birinci ayağı dijital sınırların zorlanması, ikincisi enerji verimliliği, üçüncüsü ileri malzemeler. Önümüzdeki 20 yıl içinde bu sacayağının üzerine kurulabilecek teknolojik işbirlikleri büyük katma değer ifade edecek” diyor. Son 50 yıllık dönemi bilişim girişimi dönemi olarak tanımlayan Ultav, gelecek 20 yılda somutluklar döneminin yaşanacağını belirtiyor ve şöyle devam ediyor:

“Somutluklar döneminde bütün bu 50 yıllık bilişim girişimi birikiminin gerçek hayat alanlarına taşınmasını yaşayacağız. İnovasyon ve teknoloji gerçek yaşamın içine gömülecek, yeni verimlilik ve kolaylık katmanları yaratılacak. Bu dönemde gerçek hayatın içindeki alanlarda bilişimi, dijital ve mobil teknolojileri bir araya getiren uygulamalarla dijital sınırlar zorlanacak.” TTGV Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Ultav’la inovasyondaki yeni trendleri, gelişmeleri ve rotayı konuştuk. İşte o sohbetin detayları...

İnovasyonu ve bu konudaki çalışmaları nasıl destekliyorsunuz?
TTGV, son 20 yılda Türkiye’nin stratejileri doğrultusunda, yüksek katma değerlerin yaratılmasında önemli görevler yerine getirdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz