Dijital çağda rekabet etmenin stratejik prensipleri

Bu makalede CEO’ların dijital devrimle ortaya çıkan stratejik meydan okumaya çözüm bulmak için alması gereken 6 kritik karar sunuluyor.

10.08.2014 22:49:570
Paylaş Tweet Paylaş
Dijital çağda rekabet etmenin stratejik prensipleri


3.karar: Yeni saldırganlarla işbirliği mi yapmalı yoksa onlarla rekabet mi etmeli?
Bir endüstride dijital bir bozuculuğa kurban olmuş büyük bir yerleşik, piranhaların saldırısına uğramış bir balinaymış gibi hissedebilir. Her ne kadar eskiden de sizin alanınıza giren bir veya iki yeni saldırgan olsa da onların sayısı bugün düzinelerle ifade ediliyor ve hiçbiri tek tek ölümcül olmamalarına rağmen büyük ızdırap veriyorlar.

Örneğin PayPal, şu anda ödeme şirketlerinin paylarından çalıyor ve Amazon da küçük şirketlere kredi verme işini kemiriyor. Şirketler hızlıca taklit önermeler oluşturarak veya hatta saldırganları bizzat satın alarak bile bu saldırıları etkisiz kılabilir. Ancak bütün cephelerde aynı anda savunmaya geçmek mantıklı olmadığından çok sayıda saldırganı olan bir kurum rekabetten çok daha akıllıca işler yapabilir.

Mesela Santander geçtiğimiz günlerde yeni kurulmuş bir teknoloji şirketi olan Funding Circle ile bir ortaklık kurmuştu. Bu banka kendi müşteri tabanındaki dilimlerden birinin kişiden kişiye kredi verme işine erişmek istediğini farketmiş ve sıfırdan dünya klasmanında bir ürün sunmanın çok pahalıya patlayacağını görmüştü.

İngiliz bankalarından oluşan bir grup ise pazarlarına giren teknoloji şirketlerine karşı kendilerini müdafaa edebilmek için mobil bir ödemeler hizmeti (paym) oluşturmak amacıyla bir konsorsiyum kurdu.

Dijital teknolojiler inovasyonun işbirlikçi formlarına giden yolları zaten kendileri açıyor. Capital One piyasaya Capital One Labs’i sürerek kendi yazılımının ara-yüzlerini çok sayıda üçüncü partiye açıyor ve bu şekilde kendi sermayesinden 5 kuruş harcamadan Capital One’ın risk ve kredi değerlendirme kapasitelerine erişerek kendi değer zincirlerindeki çeşitli boşlukları savunabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz