Büyük tehdit

Aslında şu anda harekete geçmeyerek sera gazı krizinin gelecekteki maliyetlerinin katlanmasına izin veriyoruz. Üstelik gelecekte ortaya çıkacak sonuçların geriye dönüşü de olmayacak. İklim değişikliğinden kaynaklanan meydan okumalara çözüm bulmak için hem riskler acilen değerlendirilmeli hem ekonomik ve çevresel sonuçlar geri dönülemez bir hal almadan önce eyleme geçilmeli.

25.08.2015 14:51:300
Paylaş Tweet Paylaş
Büyük tehdit

ABD LİDERLİK YAPMALI ABD için de karbon salımlarını frenleyici ve fiyatlandırıcı politikalar aracılığıyla sorunlarını artık çözmenin tam zamanı. Öncelikle çevremiz ve ekonomimiz bakımından oldukça riskli ve sonuçları son derece ağır olabileceğinden bu konuda liderlik yapmamız şart. Dahası kendi evimizdeki sorunlarımızı çözdüğümüzde, Çin’i ve diğer gelişmekte olan ülkeleri, bu krizi frenleyici zor ama gerekli adımları atmaya zorlamak için çok daha iyi bir pozisyonda olacağız. Çevremizin ve ekonomimizin içinde bulunduğu koşullar göz önüne alındığında, iş aleminin hükümeti akıllı ve sürdürülebilir politika çözümlerini yasalaştırmak konusunda uyarmalarının da vakti geldi. Nitekim sonuçta politikacılar, kendilerini seçen kamuoyunun yanı sıra kendi eyaletlerindeki ve bölgelerindeki şirket liderlerini de dinler. Bu krizi görmezden gelme gibi bir lüksümüz yok. Bu tıpkı bizim devasa bir dağa doğru çarpacak şekilde yavaş çekimde uçarak yaklaşmamızı izlememiz gibidir. Çarpışmanın olacağı anı görebiliyoruz, ancak bu gidişatı değiştirmek için parmağımızı bile kıpırdatmıyoruz. Şimdi direksiyonu kırmanın tam vakti. 

NOT: Bu makale, Uzun Vadede Sermayeye Odaklanmak (FCLT) tarafından yayınlanmış bir kitap olan Uzun Vade Üzerine Perspektifler: Yarınların Güçlü Kuruluşlarını İnşa Etmek’ten alınmıştır. McKinsey&Company ile Kanada Emeklilik Fonu Yatırım Kurulu tarafından ortaklaşa kurulmuş bir girişim olan FCLT hakkında daha fazla bilgi almak için www.fclt.org sitesini ziyaret edebilirsiniz. 
Henry M. Paulson, Şikago Üniversitesi Paulson Enstitüsü’nün kurucusu ve başkanıdır. Aynı zamanda eski ABD Hazine Bakanı’dır ve Goldman Sachs’ta başkanlık ve CEO’luk görevlerinde bulunmuştur. 
DİPNOT 1 Riskli İşler Projesi, artan sıcaklıklar riskini değerlendirmek için ekonomideki belirli sektörlerin yanı sıra bölgesel bazda hem yüksek hem düşük olasılıklı sonuçları ve ekonomik neticeleri dikkate alan analizlere güvenmektedir. Bu maliyetlerin arasında yükselen deniz seviyesi ve artan kasırga faaliyetleri yüzünden sahil şeridindeki mülklerin kaybedilmesi, sıcaklık ve yağıştaki değişikliklere bağlı olarak tarım ürünleri rekoltelerinde görülen azalışlar ve kıtasal ABD’nin çoğundaki aşırı sıcak günlerde fevkalade artan elektrik talebi vardır. Bu araştırmada ayrıca sıcaklıkla ilgili ölüm ve emek üretkenliğindeki kayıp oranlarından kaynaklanan ekstra maliyetler olduğu da tespit edilmiştir. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.