Büyük tehdit

Aslında şu anda harekete geçmeyerek sera gazı krizinin gelecekteki maliyetlerinin katlanmasına izin veriyoruz. Üstelik gelecekte ortaya çıkacak sonuçların geriye dönüşü de olmayacak. İklim değişikliğinden kaynaklanan meydan okumalara çözüm bulmak için hem riskler acilen değerlendirilmeli hem ekonomik ve çevresel sonuçlar geri dönülemez bir hal almadan önce eyleme geçilmeli.

25.08.2015 14:51:300
Paylaş Tweet Paylaş
Büyük tehdit
İklim değişikliği, şirketler kadar hükümetler için de kısa vadeli düşüncelerin ve uzun vadeli sonuçların çarpıştığı bir alan. İklim değişikliğinden kaynaklanan meydan okumalara çözüm bulmak için hem söz konusu riskler acilen değerlendirilmeli hem ekonomik ve çevresel sonuçlar geri dönülemez bir hal almadan önce eyleme geçilmeli. Risk değerlendirme ve krizlerle ilgilenme üzerinde dikkate değer bir süre çalışmış biri olarak iklim değişikliğiyle 2008’in finansal krizi arasındaki benzerlikler karşısında şaşkına döndüm. Finansal krizi ortaya çıkarmak için yaptığımız yanlışların aynılarını, bugün iklim değişikliği konusunda da yapıyoruz. Aşırılıklar yaratıyoruz (2008’deki borçlar, şimdi ise ısı tuzağı yaratan sera gazları). Bizim devlet politikalarımız da son derece hatalı (O zamanlar ev kredileri için aşırı borçlanma teşvikleri vardı; bugün ise fosil yakıt kullanımına yönelik teşvikler var). Ancak sera gazı krizi, finansal balon sürecinde olduğu gibi kendisini ani bir patlamayla bir anda göstermeyecek. İklim değişikliği, çok daha sinsi ve acımasızdır. Çünkü birikerek çoğalma gibi bir özelliği var ve eylemlerimiz bugünkü durumu sadece daha da şiddetlendirmekle kalmıyor, aynı zamanda katlanarak kötüleşmesine de neden oluyor. Gerçekten de bizim gelecekte bir iklim felaketi yaşanmasını engelleyecek kararlar almaktaki başarısızlığımız, 2008’de kredi krizini engellemekteki başarısızlığımızdan bile çok daha ciddi. Bizim bugün atmosfere saldığımız karbondiyoksit ve diğer türden sera gazları, orada yüzyıllar boyunca kalacak ve hükümetler son dakikaya gelinceye kadar bir facia yaşanmasını engelleyemeyecek. 
ŞİRKETLER İÇİN ANLAMI Bunun etkilerini şimdiden hissediyoruz. Örneğin New York sahilinin deniz seviyesinden yüksek bölgeleri, yani Sandy Kasırgası sırasında bu şehri mahveden fırtına patlamasına yol açan denizden yüksek yerleri, aslında on yıllar önce devlet ve özel sektörce alınan kararların bir sonucu. Peki geleceğe yönelik plan yapmaya çalışan şirketler ve yatırımcılar için bu durum ne anlama geliyor? Bu, kendimizi iklimimizin mevcut durumuna uyum sağlamak için para harcarken bile aynı zamanda gelecekte çok daha büyük bir maliyetteki uzun vadeli sonuçlara kilitleyen bugünkü riskler hakkında da karar veriyoruz anlamına geliyor. Bu riskleri daha iyi kavramak ve ABD ekonomisinin belirli sektörlerine maliyetlerini ölçmekle ilgili bir girişimde, Riskli İşler Projesi’ni tartışmak için eski New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg ve hem yatırımcı hem bir filantropist olan Tom Steyer ile bir araya gelmiştik. Hedefimiz, iklim değişikliğiyle ilgili standart bir risk yönetimi yaklaşımı oluşturmaktı. Bağımsız araştırmacılardan, süregelmekte olan mevcut sera gazı salımı yörüngesinin tarım, enerji ve gayri menkul gibi üç önemli endüstri açısından belirgin sonuçlarının bir modelini çıkarmalarını istedik. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz