Doğa dostu ambalajlar

Sürdürülebilirlik trendinin bir ayağını da ambalajlar oluşturuyor.

1.08.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Doğa dostu ambalajlar
Şirketler ve tedarikçileri, ambalajları daha çevreci yapmak için çalışıyor. Unilever, plastik paketlerini hafifletiyor. Selpak, iz bırakmadan doğaya karışan ambalaj kullanıyor. Arçelik, yüzde 60 oranında geri kazanılmış kartonu tercih ediyor. Sadece şirketler değil tedarikçiler de çevreci ambalaja odaklanmış durumda. Anadolu Cam, ürünlerini hafifletirken Naksan Ambalaj, özel polimerlerden ve polietilen malzemeden ambalaj üretiyor.slında uzun zamandır şirketlerin gündeminde ambalajlar yer alıyor. Sürdürülebilirlik trendinin yükselmesiyle birlikte şirketler, bütün süreçlerini yeniden yapılandırıp çevreci hale dönüştürüyor. Bu dönüşümü içeren alanlardan biri de ambalajlar. Örneğin gıdadan kişisel bakıma pek çok alanda hizmet veren Unilever, plastik paketlerini hafifleterek ambalajlarında plastik kullanımını azaltıyor. Temizlik kağıdı sektörünün öncüsü Selpak, üç yıldır iz bırakmadan doğaya karışan ambalaj kullanıyor. Beyaz eşya devi Arçelik ürünleri için asgari boyutlarda tasarlanan ambalajlarla kaynak verimliliği sağlıyor.

Trendler bu yönde gelişince de ambalaj üreticileri de dönüşümden geçen şirketlere, daha çevreci ambalajlar sunmak için çalışıyor. Sektörün önemli oyuncularından Koroplast, bu yıl satışa sunduğu yeni polietilen streç filmle geri dönüşümü çok daha kolay ürünler sunuyor. Sarten Ambalaj ise tasarımlarında daha ince teneke levhalar kullanarak hammadde ve enerji giderlerini düşürüyor.

DOĞA DOSTU AMBALAJLAR
Gıda, dondurma, ev bakım, kişisel bakım alanlarında pek çok markayla faaliyet gösteren Unilever, “Sürdürülebilir Yaşam Planı” kapsamında bir yandan cazip ve etkili ambalajlar kullanırken aynı zamanda bu ambalajların çevresel etkilerini de azaltmaya çalışıyor. Şirket, hafif malzemeleri dönüştürerek, ürünlerin konsantre versiyonlarını geliştirerek ve gereksiz her türlü ambalajı ortadan kaldırarak kullandığı ambalaj malzemesini, 2020’ye kadar üçte bir oranında azaltmayı hedefliyor. Son dönemde plastik paket ağırlıklarının azaltılması üzerine çalışan şirket, plastik kullanımını önemli oranda azaltmayı başardı. Unilever Türkiye Dış ilişkiler Direktörü Ebru Şenel Erim, “Kişisel bakım kategorisinde 700 ml şampuan ve saç kremi için iki yerine tek katlı dış kaplama kullanarak, 55 tonluk karton kazanımı sağladık. Ayrıca konsantre deterjanlar sayesinde deterjanların ağırlığını üçte bir oranında azalttık. Gıda kategorisinde ortaya çıkan ambalaj atığını azaltarak 345 ton ambalaj malzemesi azaltmış olduk. Çeşnilerimizde ise 60 ton daha az esnek malzeme kullanarak 65 ton kağıt ve karton tasarruf ettik” diyor.Selpak, 2010’dan beri çevre dostu, doğada çözülebilen ambalajlar kullanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.