E-atıklar nasıl dönüşecek

Ömrünü tamamlamış "ambalaj", "akü", "pil" ve "araç lastiği" gibi atıklar "elektrikli ve elektronik eşyalar" artık kendi geri dönüşüm sistemine kavuştu.

27.03.2014 22:06:120
Paylaş Tweet Paylaş
E-atıklar nasıl dönüşecek

DÖNÜŞÜM BAŞLADI
Her ne kadar e-atık konusu Türkiye’de çok sistematik bir şekilde ele alınmasa da büyük şirketler konuya duyarlı yaklaşıyor. Birçok şirket son yıllarda kendi atıklarını dönüştürmeye başladı. Logo Yazılım, 5 yıldır ekonomik ömrünü tamamlayan cihazları önceden belirlenen atık toplama alanına bırakıyor.

Geri dönüşüm bertaraf tesisine haber vererek atıkların aldırılmasını sağlıyor. 2010 yılında 1.030 kilogram, 2011’de 365 kilogram, 2012’de 1.528 kilogram ve 2013’te 380 kilogram elektronik atığın geri dönüşümüne aracılık ettiklerini belirten Logo Yazılım İK ve Operasyonlardan sorumlu İcra Kurulu Üyesi Esra Akar, “Geri dönüşüm bertarafa gönderilen elektronik atıkların karşılığında temin edilen parayı, TEMA Vakfı’na yönlendiriyoruz” diyor.

Migros Grubu da toplam 375 mağazasında Elektronik Atık Toplama Projesi’ni uyguluyor. Bu proje kapsamında müşterilerin elektronik eşyalarını mağazalarında toplayıp depoluyor. Ardından lisanslı kuruluşların geri dönüşüm tesislerine gönderiyor. Media-Saturn Türkiye ise çalışmalara henüz yasa çıkmadan, 2009’da başladı. Her mağazada konunun sistemli bir şekilde yürütülmesinden sorumlu olan çalışanlar belirlenerek gerekli eğitimler verildi.

Media-Saturn Türkiye Almanya’da da işbirliği yaptığı, Türkiye’nin ilk e-atık geri dönüşüm tesisinin de sahibi olan Exitcom Recycling ile çalışıyor. Mağazalarda piltoner/kartuş-CD ve floresan ile ilgili ayrıştırılmış toplama yapılmasına dikkat ediliyor.

Geri dönüşüm konusunda müşteriler bilinçlendiriliyor. Müşterileri teşvik etmek adına e-atık getiren müşterilere teşekkür sertifikası veriliyor. Darty ise uzun zamandır geri dönüşüm konusunda partneri olan EXITCOM şirketiyle çalışıyor.

NELER YAPILIYOR?
Türkiye’de üretim ve ithalat yapan büyük elektronik şirketler de yönetmelikle birlikte harekete geçti. Çıkan yönetmelik çerçevesinde en büyük sorumluluğun üreticilere yüklendiğini belirten Samsung yöneticileri, yetkili servislerinde oluşan tüm elektronik atıkların toplanması ve lisanslı geri dönüşüm tesislerinde işlenmesi için çalışmalara başladıklarını söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.