Henkel'in 6 adımlı yeşil şirket stratejisi

Hasan Alemdar, sürdürülebilirlik uygulamaları ve bunların şirkete sağladığı değerlerle ilgili Green Business’ın sorularını yanıtladı.

1 HAZİRAN, 20130
Paylaş Tweet Paylaş
Henkel'in 6 adımlı yeşil şirket stratejisi


Sürdürülebilirlik, Henkel’in kurum kültüründe ve stratejisinde çok önemli bir konu. Bunu kurum kültürüne nasıl yerleştirdiniz?
Her şeyden önce “sürdürülebilirlik” şirketimizin 5 temel kurumsal değerinden biri. Tüm çalışanlarımızın sürdürülebilirliğin kendi başına bir amaç olmadığını, iş yapma tarzımız olduğunu daha iyi kavrayabilmesi için çalışmalar yaptık. Bu daha başarılı ve uzun vadede kâr eden bir şirket olabilmemiz için önem taşıyor. Bunun için sürdürülebilirlik stratejimizin temel ilkelerini değer zinciri boyunca uygulayarak, her çalışanın bu yeni stratejiyle kendi günlük çalışmaları arasındaki bağlantıyı belirlemesine yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bunun için yaptığımız en önemli çalışmalardan biri, tüm şirket çalışanlarının katıldığı sürdürülebilirlik workshop’lari oldu. Bu workshop’lar sonucunda 24 aksiyon aldık ve her bir yürütme kurulu üyesini bu aksiyonların hayata geçmesinden sorumlu takım lideri olarak atadık. Ayrıca MIT Girişimi (Make an Impact on Tomorrow) adında bir kurumsal gönüllülük projemiz var. Bu proje ile Henkel, çalışanlarının gönüllü olarak gerçekleştirdikleri projelere finansal yardım, ürün yardımı ve ücretli izin desteği veriyor. Bu program ile çalışanlarımızın toplum yararına gerçekleştirdiği sosyal gelişim projelerine de destek veriyoruz. Bu program kapsamında çalışanlarımız bugüne kadar okul öncesi destekten hastanelere kuvöz yardımına, Doğu Anadolu’da mesleki eğitimin teşvik edilmesinden okullara tiyatro salonu yaptırılmasına kadar pek çok gönüllü çalışma gerçekleştirdi.

Henkel’de çevre ve sürdürülebilirlik konularına liderlik eden kadrolar var mı?
Evet, global organizasyonumuzda “sürdürülebilirlik yönetimi” adlı bir bölüm var. Bu bölüm Henkel Sürdürülebilirlik Konseyi’nin aktivitelerini koordine ediyor. Uluslararası trendleri sürdürülebilir gelişmenin önündeki zorlukları analiz ederek, Henkel için geçerliliğini değerlendirip, gerekli projeleri gerçekleştiriyor. Bunu yapabilmek için de uluslararası sürdürülebilirlik uzmanları, derecelendirme kuruluşları, analistler ve üniversiteler ile fikir alışverişlerinde bulunuluyor.

Birçok tedarikçiden hammadde alıyorsunuz. Onları sürdürülebilirlik stratejisine nasıl dahil ediyorsunuz?
Tedarikçilerimizle yaptığımız işbirlikleri ile sürdürülebilirlik standartlarını tüm tedarik zincirimizde geliştirmeyi hedefliyoruz. Transportasyon emisyonlarımızı düşürmek için lojistik yapılarımızı ve programlarımızı optimize etmeye çalışıyoruz. Depolarımız, dağıtım merkezlerimiz, fabrikalarımız ve müşterilerimiz arasındaki mesafeyi en kısa mesafede tutacak şekilde konumlandırılıyor. Lojistiği ürün geliştirme kadar erken safhalarda planlıyoruz. Örneğin konsantre ya da daha hafif paketler transportasyon ağırlığını karbon emisyonlarını düşürüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.