İtibar getiren sertifikalar

Dünyadaki yaşamı tehdit eden çevresel sorunlara karşı şirketler de pozisyon alıyor.

1.08.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İtibar getiren sertifikalar


MELİS MUTUŞ ARÇELİK KURUMSAL İLETİŞİM KOORDİNATÖRÜ

"GLOBAL MÜŞTERİLERİMİZ NEZDİNDE BİZİ AYRIŞTIRDI"

İYİLERİN STANDARDI
İlk sürdürülebilirlik raporunu 2007 yılında yayımlayan Arçelik, 2010 yılında GRI Sürdürülebilirlik Raporlaması ilkeleri'nin gereklerini yerine getiren bir sürdürülebilirlik raporu hazırladı. GRI, sürdürülebilirlik performansını iyi yöneten ve bunu şeffaf olarak paydaşları ile paylaşma kararı alan şirketlerin kullandığı bir raporlama standardı.
İYİ BİR BAŞLANGIÇTI
Türkiye'de sektöründe ilk GRI'dan onaylı raporu çıkarmış olmak bizim için önemli bir başlangıçtı. Bu, küresel alanda faaliyet gösteren bir şirket olarak global müşterilerimiz nezdinde bizi ayrıştıran faktörlerden biri oldu.
 Sürdürülebilirlik yönetimi ve raporlaması, hedeflerimiz doğrultusunda, şirketimizin yönetimsel ve finansal performansının yanı sıra çevresel ve sosyal performansını da sürekli olarak paydaşlarımız nezdinde yukarıya taşıyor.
İTİBARA ETKİSİ
Bu raporla ekonomik, çevresel ve toplumsal boyutta sürdürülebilirlik yaklaşımıyla paydaşlarımızın menfaatlerini gözeterek yönettiğimiz süreçleri şeffaf olarak paylaşabiliyoruz. Rapor, şirkete verimlilik ve yenilikçilik alanında ivme kazandırırken kurumsal itibara ve marka değerinin pekiştirilmesine katkı sağlıyor. verimlilik artırıyor. Aynı zamanda global pazarlarda kabul edilebilirliği de beraberinde getiriyor. TNT Ekspres Türkiye Pazarlama Koordinatörü Erdenay Gül, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Sertifikası almanın şirketin ulusal veya uluslararası mevzuatlara uyumun artırılması ve çevresel performansının artırılmasını sağladığını söylüyor. GRI sertifikası sahibi Zorlu Enerji'nin Genel Müdürü Arif Özozan, "Sürdürülebilir yönetim biçimi, kurumsal itibarı ve toplumsal faydayı artırma, finansal ve operasyonel riskleri azaltma, faaliyet, kâr, büyüme özgürlüklerinin genişlemesini sağlama ve kaynakların doğru kullanımı gibi çok yönlü faydalar sağlıyor" diyor.

MELİKE ÖZENER - P&G TÜRKİYE KURUMSAL İLETİŞİM LİDERİ

"77 PARAMETREYİ DİKKATE ALIYORUZ"

YENİ TESİSLER
P&G, sürdürülebilirlik programı çerçevesinde, yeni üretim tesislerini 77 farklı çevresel parametreyi dikkate alacak şekilde projelendiriyor ve inşa ediyor. LEED sertifikası zaten yerine getirmekte olduğumuz bir önceliğin doğal olarak teyidi niteliğinde.
DUYARLI BİNALAR
GRI ise şirketlerin raporlamaları arasında bir standardizasyon yaratması adına önemli diyebiliriz. LEED sertifikası alan binalar, inşaatın hafriyat aşamasından başlayarak günlük yaşamın başlaması ile devam eden tüm süreçlerde çevreye karşı duyarlı olan binalar.
YÜZDE 50 TASARRUF
Yeşil binalar, yeşil olmayan binalara göre yaklaşık olarak yüzde 30-50 gibi ciddi oranlarda enerji tasarrufu sağlıyor. Yeşil binalarda yaşam standartlarının yüksek olduğu, bina alışveriş merkezi ise alışveriş tutarı, okul ise öğrencilerin performansı, işyeri ise çalışanların verimliliğinin arttığı, konutlarda ise sosyal problemlerin azalmış olduğu gözlemlendi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz