Karbon ayak izimizi yüzde 25 düşürdük

DHL Supply Chain, dünyada kendisine nicel bir karbon emisyonu hedefi belirleyen ilk lojistik şirketi.

1.08.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Karbon ayak izimizi yüzde 25 düşürdük


Bu amaçla 2008'de Go Green projesine başlayan şirket, 2010 itibariyle karbon ayak izini, 2008'e kıyasla yüzde 25,6 oranında düşürdü. Hedefte ise 2020'ye kadar enerji etkinliğini, 2007'ye oranla yüzde 30 iyileştirmek var. DHL Supply Chain Türkiye Genel Müdürü Hakan Kırımlı, "Türkiye'de şu an çevreye etkimizi azaltmaya odaklanmış durumdayız. Türkiye'de de müşterilerimizle ortak projeler geliştirmek için altyapı çalışmalarına şimdiden başladık" diyor. DHL Supply Chain, dünyada 60'tan fazla ülkede, 2 bin 400 lokasyonda, 120 bin çalışanı ile faaliyet gösteren dev bir kuruluş. Yıllık 13 milyar Euro ciroya sahip olan şirket, son birkaç yıldır önemli bir değişim geçiriyor. Bu değişimin adı ise Go Green. Yeşil şirket olma yolunda ilk olarak 2008'de Go Green projesini hayata geçiren DHL Supply Chain, bugün geldiği noktada oldukça hızlı yol almış durumda. DHL Supply Chain Türkiye Genel Müdürü Hakan Kırımlı, tesislerde aydınlatma sistemlerinde sensörleri devreye sokarak karbon ve enerji tüketimini azalttıklarını söylüyor. Binek araçlardan kaynaklanan karbon emisyonunu azaltmak için hibrid araç kullanımına geçiş sürecini başlattıklarını belirtiyor. Gebze'deki merkezlerinde yenilenebilir enerjiye geçtiklerini ve yeşil ofis uygulamalarını yaygınlaştırmaya çalıştıklarını ifade ediyor. Tüm dünyada kendisine nicel bir karbon emisyonu hedefi belirleyen ilk global lojistik şirketi olduklarının altını çizen Kırımlı, "Bu projeler sayesinde 2010 yılı itibariyle karbon ayak izimizi, 2008 yılına kıyasla yüzde 25,6 oranında düşürmüş durumdayız. Grup genelinde 2010 yılı için belirlenen hedef yüzde 10 idi. 2020 yılında enerji etkinliğimizi 2007 yılına kıyasla yüzde 30 oranında iyileştirmeyi planlıyoruz. Bu iyileştirme oranına, kullandığımız taşeron şirketlerin yarattığı karbon emisyonu da dahil olacak" diye konuşuyor. DHL Supply Chain Türkiye Genel Müdürü Hakan Kırımlı, şirketin nasıl yeşil olma kararı aldığını, bugüne kadar neler yapıldığını ve belirlenen hedeflere ulaşmak için sırada nelerin olduğunu Green Business'a şöyle anlattı:

Öncelikle DHL Supply Chain'in global ve Türkiye operasyonundan bahseder misiniz? Hem Türkiye'de hem dünyada nasıl bir iş hacmi var?
- Lojistik endüstrisinin dünya çapında pazar lideri olan DHL'in tedarik zinciri ve lojistik çözümleri şirketi olan DHL Supply Chain, dünyada 60'tan fazla ülkede, 2 bin 400 lokasyonda, 120 bin çalışanı ile faaliyet gösteriyor. Toplam depolama alanı büyüklüğü 23 milyon metrekare olan DHL Supply Chain, yılda 13 milyar Euro ciro gerçekleştiriyor. DHL Supply Chain Türkiye olarak 2000 yılında faaliyet göstermeye başladık. Toplam 1.600 çalışanımız ve 315 bin metrekare depolama alanımız var. Otomotivden teknolojiye, sağlıktan perakendeye 7 farklı sektördeki şirkete depolama ve dağıtımın yanında etiketleme, paketleme, teknik servis, eve teslimat, yedek parça lojistiği ve ters lojistik gibi katma değerli hizmetler veriyoruz. 100'den fazla kuruluşa tedarik zinciri ve lojistik hizmetleri sağlıyor, lojistik operasyonlarını sorunsuz bir biçimde yöneterek müşterilerimizin hayatını kolaylaştırıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz