Karbon ayak izimizi yüzde 25 düşürdük

DHL Supply Chain, dünyada kendisine nicel bir karbon emisyonu hedefi belirleyen ilk lojistik şirketi.

1.08.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Karbon ayak izimizi yüzde 25 düşürdük


Bu proje ve sonrasında edinilen kazanımlar, şirketinizin geleceğini, rekabetteki pozisyonunu nasıl etkiler?

- Tüketim toplumları için çevreye duyarlı yaşam uygulamaları artık vazgeçilmez öncelikler arasında yer alıyor. Bu anlayışla tüketicilerin çevreye duyarlı ürün ve hizmetleri tercih eğiliminin yükselişte olduğunu gözlemliyoruz. Bu durumun rekabette bizi öne çıkaracak en önemli unsurlardan biri olduğunu düşünüyoruz.

GO GREEN KAPSAMINDA NELER YAPILDI?

ÇALIŞANLAR EĞİTİLDİ
 Çalışanlarımız arasında Go Green projesi ile ilgili farkındalığı artırmak amacıyla 2009 yılında "Switch Off" kampanyasını hayata geçirdik. "Kullanmıyorsan Kapat" düşüncesinden hareketle çalışanlarımızın enerji kullanımını izlemesi ve enerji tasarrufu hakkında eğitilmesini sağladık.
ENERJİ TÜKETİMİ AZALDI
Tesislerimizdeki aydınlatma sistemlerinde floresan aydınlatmalı hareket algılayıcı ve foto sensörlerinin kullanımını devreye alarak karbon ve enerji tüketimini önemli ölçüde azalttık.
HİBRİD ARACA GEÇİLDİ
Yine Türkiye'de binek araçlardan oluşan karbon emisyonunu azaltmak amacıyla 2009'un son çeyreğinde "hibrid" araç kullanımına geçiş süreci başlatıldı. Pilot çalışma olarak tedarik edilen hibrid binek araçların kullanım performansı üzerine testler yapılıyor.
KATKI MADDESİ EKLEMELERİ
2011 yılı içerisinde, gelişen alternatif hibrid teknolojilerine paralel mevcut binek araç filosunun tamamen yenilenmesi hedefleniyor. Yakıt tasarrufu sağlamak ve araç performansını artırmak için de geçen yıl ilk fazda yağ ve benzin depolarına "Bor Power" yakıt katkı maddesi eklemeleri uygulamaya alındı.
YEŞİL OFİS UYGULAMALARI
Bunu takip eden ikinci fazda ise taşeron şirket araçlarında ve kendi ticari araçlarımızda uygulamaya geçilmesi planlanıyor. Gebze'deki depolarda yenilenebilir enerji kullanımıyla enerji tüketiminde ciddi bir azaltmaya gidilmesi hedefleniyor. DHL Supply Chain olarak ayrıca tüm dünyadaki birimlerimizde yeşil ofis uygulamalarını yönetiyoruz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz