Sorumlu şirketin müthiş hedefi

Ağaç tarımı yaparak ormanları koruyan ENAT'ın hedefi 20 yılda 350 bin fidan yetiştirmek...

1.09.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Sorumlu şirketin müthiş hedefi


MURAT GİGİN ENAT KURUCU ORTAĞI
KÖYLÜYE İŞ YARATIYOR
ARAZİ İŞE YARIYOR

Orman köylüsü için de değer yaratıyoruz. işbirliği yaptığımız köylere iş yaratıyoruz. Örneğin "Her haneye şu kadar ceviz, badem, fıstık çamı ekelim, biz 3 yıl bakımını yapalım, boş duran arazi işe yarasın" diyoruz. Köylü de öyle yaptı. 100 hektarlık sahanın 25 hektarını köylü için badem ağaçlandırması yaptık. 75 hektarına da çam fidanı diktik.
BADEM ÜRETİMİ
Her aileye 180 ağaç düştü. Bu 5-6 yıl önce yaptığımız bir ekim. Şimdi oradan badem üretiyorlar. Bu yıl 2 bin TL mertebesinde bir gelir elde ediyorlar, önümüzdeki yıllarda bu 3 bin-5 bin TL mertebesine çıkacak. Bunlar güzel modeller olmaya başladı.
ARICILIK YAPIYORLAR
Badem dediğimiz emtia da Türkiye'ye ithal ediliyor. O köyde yine arıcılık da başlattık. Bademin veriminin artması için arı gerekli. Köyde 5-6 haneye 10'ar kovan ve eğitim verdik. Bugün arıcılık yapıp badem üretiyorlar. Bu örnekleri görünce şimdi köylüler bizi aramaya başladı.

MURAT GİGİN/ ENAT KURUCU ORTAĞI
“TÜRKİYE'DE GÖRÜLMEMİŞ BİR MODEL YAPTIK”
4  AYAĞI VAR ENAT

Türkiye'de çok görülmeyen bir model. Bu Nihat Bey'in akil işadamlığı çerçevesinde oturttuğu bir model. Bu model dört bacak üzerine oturuyor.
TEMA'NIN ROLÜ
Ağaçlandırmanın tarım yapılmayan toprak zenginliği fazla olmayan kırsal alanlarda gerçekleşmesi lazım. Bunu sağlamak için kamu vicdanını temsil eden TEMA var. TEMA izleme komitesinde yer alıyor.
BAKANLIK DESTEKLİ
Projenin kamu bacağında Orman Bakanlığı var. Bakanlık bilgi ve tecrübelerini bizimle paylaşarak nispeten daha ufak kalmış arazilerde bu çalışmayı yapmamıza müsade ediyor. Bu da 49 yıllık tahsislerle oluyor. Bu iş teknik ve bilimsel olarak yapılıyor.
SOSYAL SORUMLULUK
Hızlı yetişen ağaç seçiminde İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi ve Bolu izzet Baysal Üniversitesi'nin desteği oldu. Türkiye'de bu konuda en donanımlı ve birikimli kuruluş olan İzmit Hızlı Kavakçılık tecrübelerini bizimle cömertçe paylaştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz