Sürdürülebilir üst kademeden takip ediliyor

İdil Yiğitbaşı, grubunun sürdürülebilirliğe yaklaşımını, bu kapsamda neler yaptıklarını ve ne tür kazanımlar elde ettiklerini anlattı.

1.08.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Sürdürülebilir üst kademeden takip ediliyor
Yaşar Holding, sürdürülebilirlik konusunda yaptığı çalışmalarla dikkat çeken gruplardan... Türkiye'de sürdürülebilir büyüme ve kalkınma adına Küresel İlkeler Sözleşmesi'ni imzalayan ilk kuruluşlardan biri. Grup bünyesinde yer alan 10 şirkette kaynakların verimli kullanımı, karbon ve su ayak izlerinin düşürülmesi gibi çok sayıda proje yürütülüyor. Holdingde sürdürülebilirlik projelerine büyük önem veren Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı, "Sürdürülebilirlik çalışmalarına yönetim kurulu başkanı olarak bizzat ben liderlik ediyorum. Sürdürülebilirlik bizim için çok üst kademeden takip edilen bir konu" diye konuşuyor.aşar Holding, sürdürülebilirlik konusunda öncü kuruluşlardan... Türkiye’de sürdürülebilir büyüme ve kalkınma adına Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni imzalayan ilk şirketlerden biri. Grup bünyesinde 2009 yılında enerjideki tüketimi düşürmek için özel bir enerji komitesi de oluşturulmuş durumda. Yine grupta yer alan 10 şirkette kaynakların verimli kullanımı, karbon ve su ayak izlerinin düşürülmesi gibi çok sayıda proje yürütülmesi de dikkat çekici.

Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı’nın liderliğinde gruptaki tüm genel müdürler ve profesyonel yöneticiler de bu çalışmalara en üst düzeyden katkı sağlıyor. “Sürdürülebilirliğe; yaşadığımız topluma, çevreye ve tüm paydaşlarımıza yarattığımız değer olarak bakıyoruz” diyen Yiğitbaşı, rekabet edebilmek için sürdürülebilirliğin hayati önem taşıdığını söylüyor ve “Hangi sektörde iş yaparsanız yapın eğer hammaddenizin
sürdürülebilirliğini sağlayamıyorsanız bu, işinizi de uzun dönemde sürdüremeyeceğiniz anlamına gelebiliyor. O anlamda biz tüm şirketlerimizde sürdürülebilirliğe önem veriyoruz” diye konuşuyor.

Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı, grubunun sürdürülebilirliğe yaklaşımını, bu kapsamda neler yaptıklarını ve ne tür kazanımlar elde ettiklerini anlattı:

Yaşar Holding’in “sürdürülebilirlik” yaklaşımından bahseder misiniz? Bu yaklaşımın temelleri ne zaman atıldı?
Sürdürülebilirlik çok geniş bir kavram. Bu konuda farklı yaklaşımlar var. Ama biz sürdürülebilirliğe yaşadığımız topluma, çevreye ve tüm paydaşlarımıza yarattığımız değer olarak bakıyoruz. Özellikle Pınar Süt olarak süt üreticiliğinin ve üretiminin gelişmesine çok önemli katkılarımız oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz