Temiz deniz için işbirliği şart

Yavuz Eroğlu’yla çevreye olan ilgisini WFO’da yaptığı çalışmaları konuştuk.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Temiz deniz için işbirliği şart

Oradaki en büyük skandallardan biridir. WFO ise kıyı temizleme çalışmalarına devam etti, bir de dalgıçlarla deniz dibi temizliği yaptık. 3-4 hafta önce Jeremy Irons, Sayda Limanı ile ilgili “Thrash” (Çöp) diye bir film yaptı. Ayrıca Mısır’da bir faaliyetimiz var. Oradaki proje ortağımızla Mısır kıyısındaki atıkların envanterini çıkarıyoruz

Türkiye'de deniz kirliliği açısından en kritik bölgeler hangileri?
Türkiye’de maalesef katı atık depolama noktasında çok istenilen yerde değiliz. Marmara’da bile birçok belediye hala Marmara Denizi’ne deşarj yapıyor. Dolayısıyla en büyük sorun kara atıklan. Zaten bu, dünyada da böyle. Denizdeki atıkların yüzde 80’i karasal kaynaklıdır. Türkiye’de ağırlıklı olarak belediyelerin depolama alanlarıyla ilgili sorun var. Belli yerlerde katı atık depoları denizin yakınında. İskenderun Kör-fezi’nde böyle bir risk var. Marmara’da ve Akdeniz’de değişik kıyılarımızdaki belediyelerin katı atık depolama alanlarında sorun var. Onların kıyıda olmasının hiçbir anlamı yok.

Kıyılarımızdaki temizlik sırasında daha çok ne gibi atık türleriyle karşılaştınız?
En yüksek rakam sigara izmaritlerinde. Onun dışında plastik şişeler var. O konuda iki çalışma var elimizde. Fethiye’de Türk Deniz Araştırmaları Vak-fı’nın (TÜDAV), yaptığı bir çalışma var. Bir de Ocean Saving (Denizleri Kurtarmak) diye uluslararası bir organizasyon her yıl Türkiye kıyılarındaki atıkların envanterini çıkarıyor. Orada yapılmış envanterde tıbbi atıklar bile var.

Toplanan atıkların dönüştürülmesi için çalışmalarınız var mı?
Sistem şöyle çalışıyor: Hala kullanılabilir durumda olanları mekanik dönüşüm dediğimiz sistemle parçalayıp tekrar ürüne dönüştürme imkanı var. Ancak denizde çok uzun süre kalmış ve geri dönüşümün ekonomik değeri artık bulunmayan parçaları İZAY-DAŞ yakma tesislerinde yakarak enerjiye dönüştürüyorsunuz. Plastik yandığı zaman kömürden daha iyi enerji verir.

Hangi sektörlerin bu konuda öncülük yapmasına ihtiyaç var?
Sorumlu endüstri kavramı içinde baktığınızda eğer atıklar arasında ağırlıklı izmarit varsa sigara endüstrisi işin içinde olmalı. Sonra metal kutular var, kutu kola gibi, onlar da yoklar. Cam ürünleri yüzey atığı olarak değil ama deniz dibine düşüyor, dolayısıyla onların da olması lazım. Dünyada artık sürdürülebilir iş yapma modeli diye bir şey var. Ben işimi yapıyorum, parayı cebime koyup gidiyorum devri geçti.

SÜRİYE’DEKİ SAVAŞ HATAY KIYISINI KİRLETİYOR”
TÜDAV'ın bir araştırmasına göre Türkiye'de deniz kıyılarındaki atıkların yarıdan fazlası Türkiye kaynaklı değil. Bunu önlemenin tek tekniği dünya çapında bir hareket oluşturmak. Sayda bizim kıyılara çok yakın olduğu için oradan atık geliyor. Suriye'de olaylar çıkıyor, belediye katı atık sistemini çalıştıramayınca Lazkiye kıyısına yığılan atıklar, Hatay'ın Samandağ ilçesine geliyor. Bu öyle girift bir konu ki Karadeniz kıyılarında yapılan bir araştırmada Pasifik Okyanusu'ndaki bir ada ülkesinin atıklarına rastlanmıştı. Çünkü atıklar suyla seyahat ediyor. Çöpü attığınızda kaybolmuyor, dünyanın bir yerinde mutlaka çıkıyor. Herkes kendi kapsının önünü tabii ki temizleyecek ama aynı zamanda bir grup çalışması gerekiyor. Tek başına ben Türkiye'nin etrafını temizledim dediğin zaman çok bir şey ifade etmiyor. Yunanistan da bu açıdan çok sorunlu bir ülke.

“EN AZ İLERLEDİĞİMİZ YER TÜRKİYE”

Sayda Limanı'nda yaptığımız çalışmalarda AB kaynaklarından destek gördük. Oranın yerel hükümeti ve kamu otoriteleri dışında bizim EUPC'nin de katkıları oldu. En az ilerlediğimiz yer Türkiye. Çevre Bakanlığı projeyi beğendi. Ama biz istiyoruz ki bu işi denizi en iyi bilenler olan balıkçılar yapsın. Onların da bu fonların balıkçılara verilmesi konusunda biraz çekinceleri var. Geçen yıl Green Peace'in aşırı avlanmayı engellemek için "Seninkinin boyu kaç" diye bir kampanyası vardı. Balıkçılar o zaman biz takaları satacağız diye isyan ettiler. Çünkü adamlar da diyor ki "Bizim işimiz balık. Balık olmadığı zaman ne yapacağız" Biz aynı zamanda onlara bir iş de öneriyoruz. Çünkü adamlar gidip o fonla balık yerine plastikleri avlayıp geri getirdiklerinde belli bir para alacak. Çevre Bakanlığı kendi fonuyla o gırgır dedikleri aletlerle temizlik yapacağına balıkçıları fonlasa birçok soruna çözüm olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz