Temiz deniz için işbirliği şart

Yavuz Eroğlu’yla çevreye olan ilgisini WFO’da yaptığı çalışmaları konuştuk.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Temiz deniz için işbirliği şart
SEM Plastik Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu, Avrupa’da başlatılan Waste Free Oceans (WFO-Atıksız Denizler) hareketinin Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Başkanlığı’nı yürütüyor. Bu kapsamda Türkiye ve bölge kıyılardaki temizlik çalışmalarını sürdürüyor. Eroğlu, Türkiye’de plastik dışında diğer sektörlerin bu konuya ilgisizliğinden yakınıyor. Yalnızca kapımızın önünü süpürmekle çevre kirliliğinin önüne geçemeyeceğimize dikkat çekiyor ve “Türkiye’nin kıyılarındaki atıkların yarıdan fazlası Türkiye kaynaklı değil. Su, atıkları taşıdığı için bunu önlemenin tek yolu dünya çapında bir işbirliği” diye konuşuyor.

Avrupa’da başlatılan Waste Free Oceans (WFO-Atıksız Denizler) hareketinin Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Başkanlığı’nı SEM Plastik Yönetim Kurulu Başkam Yavuz Eroğlu yapıyor. İTÜ’deki öğrenciliği sırasında aile işi olan ambalajcı-lık nedeniyle plastiğin çevre etkileriyle ilgilenmeye başlaması onu bugünlere getirmiş. Eroğlu, çevrecilik konusunda “kuru gürültüye değil, sorumlu endüstri kavramına inanıyor. “Ben işimi yapıyorum, parayı cebime koyup gidiyorum devri geçti. Artık insanlar bu konuda hassas. Gerçekten işinin sürdürülebilir, kalıcı olmasını istiyorsan topluma karşı bir iş yapamazsın” diye konuşuyor.

Katı atıkların denize boşaltılmasıyla özellikle İskenderun ve Marmara kıyılarında oluşan kirliliğe dikkat çeken Eroğlu, yalnızca kapımızın önünü süpürmekle kurtulamayacağımızı söylüyor. “Türkiye’nin deniz kıyılarındaki atıkların yarıdan fazlası Türkiye kaynaklı değil” diyen Eroğlu, suyun atıkları taşıması nedeniyle bunu önlemenin tek yolunun dünya çapında bir işbirliği olduğunu söylüyor. Yavuz Eroğlu’yla çevreye olan ilgisini WFO’da yaptığı çalışmaları konuştuk:

Çevre duyarlılığınız ilk olarak ne zaman başladı?
1994 yılında İTÜ’de öğrenciyken sanayiinin içinde küçük çaplı bir ambalaj atölyemiz vardı. Plastikçi olduğunuz zaman çevre konuları daha da enteresan olmaya başlıyor. O günlerde, İTÜ mühendislik ağırlıklı olduğu için okulda mobin sarma kulübü bile vardı ama çevre kulübü yoktu. Bir gün böyle kantinde benim gibi
meraklı bir arkadaşımla konuşurken dedim ki “Buradaki öğrencilerle birlikte böyle bir şey kuralım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz