Yeni gates'ler nereden çıkacak?

"Bence tasarruf ürünlerini geliştirebilenler geleceğin Bill Gates'leri olacak" diyor.

1.02.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni gates'ler nereden çıkacak?Günümüzde çevre için en çok konuşulan konuların başında fosil yakıtlar geliyor. Oysaki endüstride harcanan enerjinin yüzde 17'sini, ticari binaların yüzde 50'sini, konutların ise yüzde 38'ini elektrik harcamaları oluşturuyor. Bu da özellikle elektrik konularında "yeşil" düşünüldüğü takdirde çevreye ve dünyaya daha büyük hizmet verilebileceğini gösteriyor. Schneider Electric Balkanlar ve Ortadoğu Genel Müdürü ve Başkan Yardımcısı Turhan Turhangil ise dünyanın yeşil uygulamalara mecbur olduğunu söylüyor. Firma olarak yeşil ürünlerin toplam satışlar içindeki payının yüzde 13 civarında olduğunu belirten Turhangil, "Enerji verimliliğine uygun hizmetler, toplam işimizden daha hızlı büyümekte" diyor. Çünkü Turhangil'e göre "yeşil" düşünmek için en önemli konu, ne yeşil binalar ne geri dönüşüm ne de yenilenebilir enerji teknolojileri... Turhangil, asıl önemli olanın enerji tasarrufu olduğunu söylüyor ve geleceğin Bill Gates'le-rinin bile tasarruflu ürün geliştirmeyi başaranlar arasından çıkacağını düşünüyor. Turhangil'le yeşil süreçleri ve tasarrufu konuştuk:
Yeşil uygulamalar sizce bir trend mi? Büyük bir çıkmaz var. 2000'de dünya üzerinde tüketilen enerji miktarının yarıya inmesi durumunda sıcaklık artışı sürdürülebilir hale geliyordu. Üstelik Goldman&Sachs'a göre 2050'de enerji tüketimi 2000'in iki katına çıkacak. Yani sürdürülebilir bir hayat için 2050'de dörtte bir enerji tüketmek lazım.
Bu yüzden bunu bir trend olarak değerlendirmek doğru değil.

Yenilenebilir enerji bir alternatif olamaz mı?
Yenilebilir enerji kaynakları gündemde. Ama yenilenebilir enerji kaynakları 2050'deki enerji ihtiyacının en fazla yüzde 12'sini karşılayacak. Yani fosil yakıtlara ihtiyaç var. Bu da bizi tasarrufa getiriyor. Ancak burada temel felsefe, karanlıkta oturmak ya da fabrikanın şalterlerini kapatmak değil. Ana denklemimiz aynı işi daha az enerji ile yapabilmek.

Tasarrufta nereye yönelmeliyiz?
Şimdi herkes, denklemin önemli tarafı olarak taşıt araçlarını görüyor. Dünyada kullanılan enerjinin yüzde 16'sı konutlarda, yüzde 49'u endüstride, yüzde 8'i ticari binalarda, yüzde 27'si ise ulaşımda kullanılmaktadır. Biz şu anda enerji yönetiminde global uzman kimliğimiz ile dünyadaki enerji tüketiminin yüzde 72'lik kısmı için yani ulaşım dışında kalan diğer pazarlara enerji verimliliği çözümleri sunuyoruz. Gezegenimizde tüketimi en hızlı artan enerji türü elektrik. Endüstride harcanan enerjinin yüzde 17'sini, ticari binaların yüzde 50'sini, konutların ise yüzde 38'sini elektrik harcamaları oluşturuyor.

Bütün binaları yeşil yapmak mı lazım?
Yeşil binalar tabii ki önemli. Ama her binayı yeşil yapmak en azından şimdilik mümkün değil. Ayrıca yeşil binalarda enerji ve elektrik dışında pek çok konular var. Ancak elektrik tüm yapılarda başlı başına çok önemli parçalardan biri. İklimlendirme, aydınlatma gibi elektriğe bağlı uygulamalar da bunun içine giriyor ve karşımıza şu anda en büyük tasarruf kaynağı olarak çıkıyor. Az önce de söylediğim gibi büyük fotoğrafın içinde en önemli konu şu: Aynı işi daha az elektrik tüketerek nasıl yapabiliriz ve aynı konforu sağlayabiliriz? Bu sorunun cevabı, geleceği şekillendirecek. Şu anki teknolojiyle bile elektrikle ilgili uygulamalarda yüzde 30 tasarruf imkanı var. Üstelik bu aktif enerji tasarrufu. Yani ampul değiştirmekten söz etmiyoruz. Aktif tüketimden söz ediyoruz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.