Yeşil girişim fırsatları

Şirketler, enerji tasarrufuna, çevre ve insan sağlığına karşı daha hassas davranmaya başladı.

1.05.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeşil girişim fırsatları


4-    PREFABRİK YAPILAR
Amerika'da prefabrik yapıların oranı, her geçen gün artıyor. İsviçre ve Japonya'da bu evlere büyük ilgi var. Geçmişte prefabrik ev denilince akıllara kalitesiz binalar gelirdi. Ancak bugünün teknolojisiyle üretilen prefabrik evler, bir nevi akıllı ev olarak tanımlanabilir. Amerika'da bu işin öncülüğünü yapan Michelle Kaufmann, sadece prefabrik evleriyle inşaat sektöründe önemli bir atılım gerçekleştirdi. Bu atılımı sağlayan ise prefabrik evlerin kısa sürede hayata geçmesi oldu. Geleneksel evlerin yapımı, bir yıl ve üzeri sürerken prefabrik evler sadece 1 ayda tamamlanabiliyor. Bunun yanı sıra bu evler enerji kullanımı açısından çok daha verimli. Örneğin Enertia Building Systems, bu evlerde güneş enerjisinden yararlanarak evin kendi kendini ısıtmasını sağlıyor. Prefabrik evlerde kendi enerjisini kullanma yolunda daha çok seçeneğe sahip olmak da mümkün.

5- ISI ÇATILAR KENDİ PAZARINI YARATTI
Çatılar binaları, rüzgardan, yağmurdan ve kardan korur. Ancak konu enerjiye geldiği zaman bu konuda tam koruma sağladıkları söylenemez. Bu nedenle milyonlarca çatının geliştirilmeye ihtiyacı var. Isıyı binanın içinde tutma özelliğine sahip olan çatılar yapmak da mümkün. Bugün dünya genelinde birçok çatı üreticisi, bu sistemlerle pazarda yerini aldı. Henüz çok gelişmiş bir pazardan söz edilemiyor. Ancak elde edilen kazanca bakıldığında pazarın gelişmemesi imkansız. Çünkü ısıyı hapseden çatılar sayesinde binalar yüzde 20-70 arasında daha az enerji harcıyor. Bunu büyük binalar için düşünürsek binlerce dolarlık enerji tasarrufundan söz etmiş oluruz. 2007 yılında Amerika'da bu pazar 440 milyon dolarlık bir hacme ulaştı. Birçok yenilikçi üründe olduğu gibi çatı sistemlerinde de pazarın önünü tıkayan sorun fiyat. ilk etapta pahalı gibi görünen ürünün kullanıcısına sağladığı tasarruf avantajı ön plana çıkarılırsa pazarın daha hızlı büyümesi sağlanabilir. Bu alanda yer alacak girişimciler de oldukça başarılı sonuçlar elde edebilir.

6- AYDINLATMAYA FARKLI BAKIŞ
Amerika'da kullanılan elektriğin yüzde 25'i aydınlatma için harcanıyor. Aydınlatmada ortaya konulacak alternatifler, girişimcilere önemli fırsatlar yaratabilir. Örneğin floresan, ampule göre 3-4 kat daha verimli. 2010 yılında Avustralya'da ampul satışları durduruldu. Buna rağmen 2007 yılı verilerine göre Amerika'da floresan kullanım oranı sadece yüzde 6. 2007 yılında Wal-Mart, 100 milyon adet floresan satmayı başardı. Ama bu da yeterli bir rakam değildi. Floresan ve alternatif olarak ortaya konabilecek tasarruflu aydınlatma cihazlarının maliyeti düşürülebilirse bu pazarın da gelişmesi bekleniyor. Işıklandırmada enerji verimliliği sağlayan bir diğer araç da LED'ler. LED'ler var olan ışıklandırma sisteminden çok daha verimli olmalarının yanı sıra 100 bin saat çalışabiliyor. Bu ampule göre 100, floresana göre de 10 kat daha fazla enerji tasarrufu anlamına geliyor. Her ne kadar LED'ler pahalı olsa da trafik lambalarında ve mimari ışıklandırmalarda kullanılıyor.

7- YAĞMUR SUYUNA DEĞER
Su kaynakları azalmaya başlayınca yağmur suyu çok değerli hale gelmeye başladı. Özellikle sıcak iklimlere göçle birlikte insanların suya olan özlemi daha da arttı. Örneğin Amerika'da Las Vegas'a göç, 1999'dan 2007'ye yüzde 50 oranında artış gösterdi. Bu durum su için harcanan paraların milyarlarca dolara yükselmesine neden oldu. Çöl iklimi yaşayan yerlerde, yağmur suyu çok düşük oranda gerçekleşiyor. Ancak girişimciler, bu bölgelerde bile yağmur suyunu en etkin şekilde değerlendirmek için harekete geçti. Bu kapsamda evlere yağmur suyunu toplayan sistemler yerleştirdiler. Bu sayede yaklaşık olarak 50-60 varil yağmur suyu toplanabiliyor. Sistem yağmur suyunu sadece toplamakla kalmıyor, dezenfekte ederek kullanıma hazır hale getiriyor. Yağmur suyunun en önemli özelliklerinden biri, yumuşak olması. İçinde tuz barındırmadığı için de rahatlıkla bitki ve bahçe sulamasında kullanılabiliyor. Avustralya'da yeni yapılan evlerde bu sistemi kurmak bir zorunluluk haline getirildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz