Yeşil girişim fırsatları

Şirketler, enerji tasarrufuna, çevre ve insan sağlığına karşı daha hassas davranmaya başladı.

1.05.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeşil girişim fırsatları

Amerika'nın en ünlü çevreci bilim adamlarından, yazar ve girişimcilerinden biri olan Glenn Croston da "Green Business You Can Start to Make Money and Make Difference-Yeşil İş Yaparak Para Kazanabilir ve Fark Yaratabilirsiniz" adını taşıyan kitabında, bu fırsatlara dikkat çekiyor. İşte Croston'un kaleminden 10 yeşil iş fırsatı ve bu fırsatların nasıl değerlendirilebileceğine dair ipuçları...

1- RÜZGAR TÜRBİNLERİ BÜYÜYOR

Enerji, tüm dünyanın en büyük sorunu. Petrol kaynaklı enerji hızla tükenirken çevreye zarar vermeyen yenilenebilir enerji ihtiyacı artıyor. Bu noktada en iyi alternatiflerden biri olarak da ucuz, temiz ve verimli bir enerji kaynağı olan rüzgar öne çıkıyor. Rüzgar enerjisini küçük rüzgar türbinleriyle üretmek mümkün. Henüz oluşum aşamasında olan pazar, gelecekte ciddi bir büyüme potansiyeline sahip. Güçlü ve düzenli rüzgar, doğalgaz ve kömürden kilovat başına 0,3 veya 0,4 dolar daha düşük maliyetle üretiliyor. Ayrıca kömür yakmanın çevreye verdiği zarar ve tüm bunların iklim değişikliği üzerindeki etkisi hesaba katıldığında, uzun vadede rüzgar enerjisine yapılan yatırımın ne kadar kârlı ve yararlı olduğu görülüyor. 2006 yılında yapılan araştırmalara göre global olarak rüzgara yapılan yatırımlar yüzde 50 oranında arttı. 2006 yılında Amerika'da 6 bin 800 küçük rüzgar enerjili türbin satıldı. Yenilenebilir enerjinin kullanımının büyümesi ile birlikte rüzgar enerjisinin kullanımının daha da artması bekleniyor.

2- BİYODİZEL ÇOK KÂRLI
Son yıllarda biyodizelin önemi giderek daha çok ön plana çıkıyor. Pazar gelişirken biyoyakıt devrimine katılıp küçük ölçekli biyodizel üretimi gerçekleştirmek mümkün. Petrolün çevreye verdiği zarar ve iklim değişikliği üzerindeki olumsuz etkileri düşünüldüğünde biyodizelin girişimciler için büyük bir fırsat yarattığı da ortada. Amerika'da dizelle çalışan arabaların sunduğu avantajlar, pek çok kesim tarafından olumlu karşılanıyor. Biyodizel aynı zamanda kanola ve soya gibi birçok bitki yağından elde edilebiliyor. Uzmanlar, biyodizelin sebze veya hayvan yağlarından üretilmesi halinde iklim değişikliğiyle savaşılabileceğini ve bu türün önemli bir yenilenebilir enerji kaynağı olacağını söylüyor. Ulusal Biyodizel Kurulu'nun tahminlerine göre  Amerika'da 2006 yılında biyodizel talebi 225 milyon varildi. Biyodizel üretimi hızla büyüyor ama tüm tüketimin içindeki oranı ise hala yüzde 0,4. Bu da daha gidilecek çok yol olduğunu ortaya koyuyor.

3-    GÜNEŞLE YEMEK PİŞİRİN
Yemek pişirmek evrensel bir durum. Her gün milyonlarca evin mutfağında yemek pişiyor. Yemek pişirilirken yenilenebilir olmayan enerji kaynakları kullanılıyor. Bu kullanım, hem insanlara hem çevreye büyük zarar veriyor. Ev kazalarının büyük çoğunluğu yangına neden oluyor. İstatistiklere göre dünyada 1,6 milyon kişi bu şekilde hayatını kaybediyor. Güneş enerjisini kullanarak bu durumu engellemek mümkün. Güneş enerjisi ile çalışan fırınlar, hem bu tür kazaların önünü alıyor hem temiz bir çevreye katkıda bulunuyor. Ancak söz konusu ürünlerin gelişmiş ülke pazarlarına girmesi kolay değil. Nedeni de ürün fiyatlarının normal fırınlara göre daha yüksek fiyatlı oluşu. Ancak güneş enerjili fırınların sağladığı avantajlar tüketiciye yeterince iyi anlatılabilirse bu pazarın gelişiminin önündeki engeller ortadan kalkabilir. Bu arada sadece fırınların değil, güneş enerjisiyle çalışan barbekülerin de pazarın büyümesine katkıda bulunması bekleniyor. Güneş enerjili barbeküler ateş olmadan çalışıyor. Duman yaratmadıkları için karbon salınımları da oldukça düşük.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.