Yeşil tedarikçi dönemi

Söz konusu sürdürülebilirlik olduğunda şirketler sorumluluğun sadece kendi iş süreçlerinde bitmediğini düşünüyor. Bu nedenle tedarikçilerinin iş yapış tarzını mercek altına alan şirketlerin sayısı artıyor.

26.05.2014 22:54:030
Paylaş Tweet Paylaş
Yeşil tedarikçi dönemi

GSK'DA YARATILAN DEĞER
GSK'da Türkiye'de tedarikçilerini eğitiyor. Son iki yılda yapılan çalışmalarla 32 tedarikçinin karbon salımı, su tüketimi ve atıkların azaltılması konusunda yürütülen çalışmalara birebir katıldığını belirten GSK Türkiye Kurumsal İletişim Direktörü Tuğba Çamlı Cantürk, bu çalışmaların önemli bir değer yarattığını söylüyor.

"Üretimden kaynaklanan atıkların geri dönüşümü ve atık ayrıştırma çalışmaları sayesinde 2012 yılının sonunda 34 üretim tesisimizde atıkların araziye gömülmesi işlemine son verdik" diyor.

KİPA ONLARA ÖZEL AKADEMİ AÇTI
Kipa, 2011-2012 yıllarında düzenlediği Tedarikçi Akademisi'nde, birlikte çalıştığı tedarikçilere "Düşük Karbonlu Ekonomiye Geçiş" isimli bir eğitim gerçekleştirdi. Şirket yetkilileri, İngiliz Carbon Clear şirketinin Türkiye ofisi tarafından verilen bu eğitimle, pek çok tedarikçiye ulaşmayı başardıklarını ifade ediyor.

NASIL DENETLİYORLAR?
YERİNDE PERİYODİK DENETİM

Tedarikçilerin denetimi de en az seçimi kadar önemli. Bu nedenle şirketler tedarikçilerini sık sık denetime tabi tutuyor. Ancak bazı şirketler risk almamak adına bu denetimleri henüz tedarikçi seçimi sırasında yapıyor.

BASF, üretim tesisi Türkiye'de olan tedarikçileri yerinde denetleyerek karar veriyor. Bu süreçte en önemli kriterlerin başında, belirli çevre duyarlılığına sahip veya bu konuda yeterli imkanları ve gelişme potansiyeline veya isteğine sahip olma koşulu geliyor.

DÜZELTME TALEBİ
Bu konuda gelişime açık tarafları olduğunu bildikleri tedarikçiler ise düzenli ziyaret edilip eksik veya geliştirilmesi gereken noktaları bildirdiklerini belirten BASF Bilgi Servisleri ve Tedarik Zinciri Türkiye Müdürü Barış Güngören, "Tedarikçi davranış kurallarımızda belirttiğimiz çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim ilkelerine göre risk matrikslerimiz, yüksek riske sahip tedarikçileri ülke ve ürün bazında tespit etmemize yardımcı oluyor.

Tedarikçilerimizi tesislerinde ziyaret ediyoruz. Gerektiğinde düzeltici faaliyet talebinde bulunuyoruz ve sonrasında da takip denetimleri gerçekleştiriyoruz" diyor.

HENKEL'İN BEKLENTİSİ
Türk Henkel Satın Alma Müdürü Emrah Tülü de potansiyel tedarikçilerinin seçimi aşamasında yürüttükleri yerinde denetim faaliyetleri ile tedarikçilerinin bu bağlamda değerlendirildiğini söylüyor. "Bu denetimlerin sonuçlarına göre tedarik sürecini başlatıyoruz. Tek kriter olmamakla birlikte ilk etapta tedarikçilerimizden beklentimiz ISO 9001 standartlarına sahip olmaları" diye konuşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz