Yükselen yeni işler

Yeşil ekonomi, eski işleri yeşillendirirken aynı zamanda yeni işler ve meslekler de yaratıyor.

1.08.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yükselen yeni işler
Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) Ekonomi ve Ticaret Bölümü Başkanı Dr. Hussein Abaza, 2009’daki Türkiye ziyaretinde, “Çevreye yatırılacak her dolar, gelecekte istihdam yaratma olanağı sunacak piyasa koşullarının iyileşmesine, temiz ve çevre dostu teknolojilerin artmasına yardımcı olacaktır” derken yeni bir ekonomik modelin de tarifini vermiş oldu.
Bugün Abaza’nın dikkat çektiği gibi yeşil trendler yeni bir ekonomik model yaratıyor. Çevreci fikirler, yatırımlar pek çok yeni iş kolu yaratıyor. Bazı girişimciler, yeşil trendlerden faydalanarak çevreci ürünler geliştirirken bazıları da çevreci yatırımların yarattığı yeni işlere odaklanıyor.
Özetle yeşil ekonomi, bugün nakliyeden plastik üretimine, müteahhitlikten atık yönetimine, yakıt üretiminden promosyon sektörüne kadar neredeyse her alanda çok çeşitli örnekler ortaya çıkarıyor. Yeni iş alanları, yeni ürünler oluşken yeni meslekler de ortaya çıkıyor.
ATIK­LA­RIN YA­RAT­TIĞI İŞLER
Yeşil ekonomi, akaryakıt sektöründe de etkili oluyor, yeni işler oluşuyor. Fosil yakıtların tükenmesinden yola çıkan inovatif girişimciler, hem çevreyi koruyacak hem akaryakıt sektörüne destek olacak şekilde yeni bir iş alanı yarattı ve biyodizel fikri ortaya çıktı. Biyodizel kolza (kanola), ayçiçek, soya, aspir gibi yağlı tohum bitkilerinden elde edilen yağlardan veya hayvansal yağlardan açığa çıkarılan ve yakıt olarak kullanılan bir ürün. Evsel kızartma yağları ve hayvansal yağlar da biyodizelin hammaddeleri arasında. Türkiye’de bu uygulamanın öncülerinden biri de Gaziantepli girişimci Mustafa Ezici oldu. 2005’te Gebze’de biyodizel üretimine başlayan Ezici, biyodizel üretiminde bitkisel atık yağların değerlendirilmesi adına çalışmalarını şekillendirmiş bir girişimci.
Atık olarak çevreye zararı olan bir başka materyali inovatif bir akılla yüksek kalorili yakıt haline dönüştüren İnte adlı şirket oldu. İnşaat sektöründe büyüme olanağı olmadığını fark eden şirketin genel müdürü Ahmet Settar Yaltır, çevre yatırımlarında önemli bir büyüme potansiyeli olduğunu keşfedince atık sterilazasyonu konusuna odaklandı. Çevreye ve insan sağlığına büyük tehlike oluşturan tıbbi atıklardan yeni bir iş alanı yaratan eski inşaatçı Ahmet Settar Yaltır, Eskişehir’de sahibi olduğu inşaat firmasını Atık Yönetim Merkezi’ne dönüştürerek tıbbi atıkları toz yakıt haline getirdi. İtalyan kökenli bir firmayla anlaşarak sistemi Türkiye’ye getiren Yaltır, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle 2 bin 500 metrekarelik alanda bir atık sterilizasyon tesisi kurdu. Tesis ile günde 3,5 ton tıbbi atığın 6 bin kilokalori ısıtma enerjisi içeren 2,5 ton toza dönüştürüldüğünü söyleyen Ahmet Settar Yaltır, “Bu yolla tıbbi atıkların yakılmasını sağlayarak sıfır atık çıkarıyoruz. Ayrıca steril bir ürün ortaya çıkararak çevreyi koruyoruz. Aynı zamanda çimento fabrikaları gibi tesisler için ilave yakıt üretiyoruz” diyor.  
RÜZ­GAR NAK­LİYECİLİĞİ
Rüzgar enerjisi temiz ve çevreyi kirletmeyen bir enerji türü. Maliyetlerinin düşük olması, çevreci olması gibi nedenlerle son yıllarda bu alana yatırımlar arttı. Bu yatırımların artması, yeni işler yaratıyor.
Türkiye’de bugüne dek 600 civarında rüzgar türbini dikildi. Boyları 35-50 metreyi, ağırlıkları 100 tonu bulabilen bulan rüzgar türbini kanat ve direklerinin nakliyesi ve kurulumu, yeni bir işkolu yarattı. Türbin başına zorluk ve uzaklık derecesine bağlı olarak 50-100 bin Euro civarı harcama gerektiren nakliye ve kurulum, bugün 10’a yakın firma tarafından yapılıyor.
Hareket Transport Genel Müdürü Engin Kuzucu, iş tanımlarının esas olarak oversize yani standart dışı yük taşımacılığı yaptıklarını belirtiyor. Kuzucu, standart TIR kapasitelerinin rüzgar türbinlerini taşımaya yeterli olmadığı için rüzgar nakliyesi konusunda uzmanlaştıklarını söylüyor. Kuzucu, “Rüzgar santrallerinin parçaları da gerek boyutları gerekse ağırlıkları itibariyle bizim ilgi ve çalışma sahamızın içine girmekte” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.