Amaç satış değil, kendimizi de anlatıyoruz

Elif Tellaloğlu ile Beymen’in sosyal medyayı kullanış biçimini ve son trendleri konuştuk...

3.10.2017 12:58:000
Paylaş Tweet Paylaş
Amaç satış değil, kendimizi de anlatıyoruz

Nil Dumansızoğlu

ndumansizoglu@capital.com.tr

Moda sektörü, sosyal medyanın dönüştürdüğü en önemli alanlardan biri… Çünkü aslında herkes ucundan kıyısından modaya bir şekilde dokunuyor. Buna bir de görsel zenginlik avantajı eklenince kullanıcılar, müşterisi olsun olmasın markaların sosyal medya hesaplarını yakından takip ediyor, fikir ediniyor, ilham alıyor. Hazır giyim sektörünün Türkiye’deki en önemli oyuncularından Beymen’in sosyal medyayı yönetme şekli de tam da bu kitlenin beklentilerini karşılıyor. Beymen’in marka ve iletişimden sorumlu genel müdür yardımcısı Elif Tellaloğlu, “Moda dünyasını takip eden çok daha geniş bir kitleye ulaşıyoruz” diyor. Beymen’in sosyal medya hesaplarının kendi başına bir mecra haline geldiğini anlatan yönetici, sosyal medya yaklaşımlarını “Amacımız sadece satış değil, kendi dünyamızı anlatmaya çalışıyoruz” şeklinde değerlendiriyor. Elif Tellaloğlu ile Beymen’in sosyal medyayı kullanış biçimini ve son trendleri konuştuk: 

  •  Beymen, sosyal medya çalışmalarına ne zaman başladı? 

 İlk sosyal medya çalışmalarına, 2010 yılında Beymen Twitter hesabıyla başladık. Arkasından 2011’de Facebook ve 2012’de Instagram hesaplarını hayata geçirdik. Kısa sürede Beymen Club, Beymen Blender ve Mr. Beymen de aktifleşti. Şimdi aramıza en genç olarak katılan Wepublic hesabımız da var. Şu anda aktif olarak 3 farklı kanalda toplam 10 hesapla sosyal medyada yer alıyoruz. 

  • İlk başladığınızda nasıl bir stratejiyle yola çıktınız?

 Biz sosyal medya stratejimizde, Beymen’in modadaki öncü konumunu vurgulamak istedik ve sosyal medya kullananların beklentilerini birleştirecek bir stratejiyle yola çıktık. Beymen dünyasından haberlerin ve yeniliklerin yanı sıra dünyada modada yaşanan gelişmeleri, moda haftalarından en güncel ve anlık haberleri, tasarımcılarla ve markalarla farklı iş birlikleri geliştirerek takip edilmesi keyifli, hem ilham veren hem de bilgilendiren hesaplar hedefledik. 

  •  2010 yılından bu yana sosyal medyada neler değişti? 

 Sosyal medyada müthiş bir değişim var. Her geçen gün yeni yeni özellikler ekleniyor. Örneğin son dönemde canlı yayınlar, hikaye bölümleri öne çıktı. Aslında biz ilk başta Facebook ve Twitter’la ilerledik ama modaya en uygun kanal, Instagram oldu. Yine yeni bir gelişme olan satın alma özelliğine uygun içerikler ve görseller de hazırlayarak her hafta online satışa yönlendirdiğimiz paylaşımlarımız oluyor. Gençler daha çok hikaye özelliğini takip ediyor. Daha klasik kullanıcılar ise hala postlar üzerinden devam ediyor. Biz de her iki kitleyi de yakalamak için tüm kanalları kullanmaya çalışıyoruz. 

  •  Sosyal medyayla ilgilenen özel bir ekibiniz var mı? 

 Aslında bizim online satışımızla sosyal medyanın başlaması aynı döneme denk geldi. İlk başta online ve sosyal medya aynı ekip tarafından yapıldı. Beymen ailesi olarak tüm pazarlama iletişimimizde 360 derece bir planlama kurgusuyla çalışıyoruz. Bu doğrultuda tüm sosyal medya içeriklerimizi ve stratejilerimizi Beymen’de inhouse üretiyor ve yönetiyoruz. 600 tane markamız var ve bu markalarla çok farklı konularla ilgili sürekli çalışıyoruz. Dışarıdan birinin bunu hissetmesi, bizim kadar bilgi sahibi olması vakit alıyor. İletişim ekibi olarak sezon iletişim stratejimiz ve uygulamalarımızı sosyal medya ve online kanallarımıza da taşıyoruz. Örneğin Beymen Bemoji projesi, bize sosyal medya tarafında da müthiş bir görsellik sağladı. Dönemsel olarak da alanında uzman üçüncü parti ortaklarımızla video ve kampanyalar kurguluyoruz. 

  • Bugün kullanıcılarınıza hangi kanallardan, nasıl erişim sağlıyorsunuz?

 Instagram öncelikli olmak üzere Facebook, Twitter, YouTube gibi platformlarda aktifiz. Snapchat’e de girmiştik ama Instagram’a hikaye bölümü eklendikten sonra Snapchat popülaritesini Türkiye’de biraz kaybetti. En aktif olduğumuz kanal Instagram. Kullanıcı etkileşim ortalamamız Beymen ile 6 milyon, Beymen Club ile 1,5 milyon ve Beymen Blender ile 150 bin civarında. Sezon için çektiğimiz görsellerin son birkaç yıldır videolarını da çekiyoruz. Video artık hayatımızda önemli bir yere sahip oldu ve belki bir süre sonra da birçok şeyi domine edecek. Videoları yayımlamak için de YouTube, çok önemli bir platform. Sosyal medyada da videoya çok önem veriyoruz. Büyük filmimizin Instagram ve Facebook’a uygun daha küçük versiyonlarını yaptırıyoruz. Twitter’da biraz yavaşladık diyebilirim. Çünkü Türkiye’de Twitter daha çok politik bir kanal haline geldi. Başladığımız döneme göre daha suskunuz diyebilirim. Daha çok haber odaklı hale geldiği için biz de örneğin “Büyük Beymen indirimi” haberimizi Twitter’dan yayımlıyoruz. Ama görsel ağırlıklı kullanmıyoruz. Facebook’un da algoritması değişti. Reklamla desteklemediğiniz takdirde istediğiniz ölçüde kullanıcıya ulaşamıyorsunuz. Biz reklamla da destekleyerek kullanıyoruz. Zaten son yıllarda dijitaldeki yatırımımızı da oldukça artırdık. 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz