Enerji tasarrufunu yeniden keşfedin

Günümüzde enerji verimliliği çok revaçta. Sadece iklim değişikliğini yavaşlatmakla kalmıyor aynı zamanda yüksek enerji maliyetlerine katlanan ülkeler ve enerji vahaları olarak bilinenler için ekonomik rekabet gücünün sağlanmasında çok önemli bir faktör olarak duruyor.

15.08.2014 13:22:390
Paylaş Tweet Paylaş
Enerji tasarrufunu yeniden keşfedin
Birleşik Arap Emirlikleri (UAE), uçsuz bucaksız doğalgazve petrol kaynaklarıyla adeta bir enerji altın madenidir. Buna rağmen bu ülke yeni sürdürülebilirlik kavramlarının geliştirilmesine yoğun şekilde yatırım yapıyor. Bu projelerden biri iddialı hedefleriyle dikkat çekiyor.

Tabloları görmek için görsellere tıklayın.
Bu proje Abu Dabi'de yüzde 100 karbondioksit emisyonsuz ve çevreyle uyumlu kentsel bir yerleşim biriminin inşasıyla ilgili. Bazı planlama değişiklikleri ve inşaat gecikmelerine rağmen Masdar şehrinin önümüzdeki birkaç yıl içinde tamamlanması bekleniyor.

2014 Ocak ayından bu yana bu şehirdeki binalardan biri çölün tam ortasında çevre dostu ve enerji cimrisi bir yaşamın ön görünümünü sunuyor. Bu bina aslında Siemens'in enerji verimliliğiyle LEED Platinum sertifikasını kazanmış Ortadoğu'daki genel merkezi.

Portföyü içinde Masdar şehrinde kullanılan bina sistemlerinin de olduğu Siemens Altyapı ve Şehirler Sektörü'nün CEO'su Roland Busch, "Siemens'in binası tabiri caizse kutu içinde kutu şeklinde tasarlanmıştır" diyor.

Sürdürülebilir malzemelerin, daha da önemlisi Siemens teknolojilerinin kullanılması sayesinde Siemens'in bu yeni genel merkezinin enerji talebi Almanya'daki enerji tasarruflu bir binanınkine eşit. Binanın dış kaplamasının içinde gün boyunca güneşin pozisyonuna göre hizalanarak yeterince gölge sağlayan metal paneller var.

Aynı zamanda avlulardaki cam-kanlar aracılığıyla güneş ışığı binanın aşağısındaki ortak kullanım alanlarına ve çalışma odalarına yansıtılıyor. Ortadaki büyük avlu sayesinde sıcak hava baca etkisiyle dışarı atılıyor. Bunun dışında klima tesisatından gelen yoğuşmuşsıvı ise sulamada kullanılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz