Kuzey Denizi'nin devleri

Siemens, yüksek voltaj doğrudan akım naklini mümkün kılacak devasa büyüklükte dönüştürücü platformlar inşa ediyor.

1.04.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Kuzey Denizi'nin devleri
Siemens, açık deniz rüzgar çiftliklerini enerji şebekesine bağlayabilmek için yüksek voltaj doğrudan akım naklini mümkün kılacak devasa büyüklükte dönüştürücü platformlar inşa ediyor. Bu platformlar sayesinde çok daha düşük seviyede nakil kayıpları ve rüzgar parklarının daha derin sularda da kurulabilmesini sağlayacak yeni teknolojiler öne çıkıyor. İnşaatın içi fevkalade iç karartıcı. Aslında All manya'nın Baltık Sahilleri'ndeki Wismar şehrinde bulunan Nordic Yards tersanesinde inşa edilmekte olan bir dönüştürücü platformdan ibaret bu devasa yapının içinde şayet bir rehberiniz yoksa kaybolmanız işten bile değil. Bu tesiste düzenlenen birturtıpkı Mısır piramitlerinin içini gezmek gibi. Gerçekten de binanın boyutları firavun mezarlarıyla boy ölçüşecek büyüklükte. 35 metre yüksekliği, 70 metre uzunluğu ve 50 metre genişliğiyle bu yapı 15 bin metrik ton ağırlığında. Bir başka ifadeyle, bu tesis 10 katlı bir apartman yüksekliğinde ve 25 tane tam yüklü ve yakıt deposu ağzına kadar dolu Airbus A380 jetinin toplam ağırlığına sahip. İnşaatın içinde kurulmuş iskelelerde çalışan işçiler bir görünüp bir gözden kayboluyor.

Üstlerinde beyaz bir üniforma var ve koruyucu gözlükler takıyorlar. Yenilenebilir bir enerji ekonomisine geçişin temellerini atmak için elektrik mühendisliği ile denizcilik dünyasını bir araya getiriyor, parçaları birbirine kaynaklıyor ve karmaşık teknolojiler uyguluyorlar. Burada şekillenen ise Siemens'in Wismar ile Warnemünde isimli sahil kentlerinde kurmakta olduğu 3 adet açıkdeniz dönüştürücü platformundan ilki. Bu platformlar sayesinde yüksek voltaj doğrudan akım nakli (HVDCT) mümkün olabilecek. Daha açık konuşmak gerekirse, Kuzey Denizi'ndeki rüzgar çiftlikleri tarafından üretilen alternatif akımı alacak onu doğrudan akıma çevirecek ve sonra denizaltı kabloları aracılığıyla bu doğrudan akımı sahile iletecekler.

Almanya'nın "enerji geçişi" dediği süreci gerçekleştirmesi yönündeki çabalarında açıkdeniz rüzgar enerjisi kilit rol oynadığı için bu platformlar çok önemli. Almanya, toplam elektrik karışımında rüzgar enerjisinin payını 2025 yılına kadar yüzde 25 seviyesine çıkarmak için elinden geleni yapmaya çalıştığından, açıkdeniz tesislerinin elektrik çıktısını 2020 itibarıyla 10 gigawat (GW) ve 2030 yılına kadar da 25 GW'a yükseltmeyi planlıyor. Burada bir kıyaslama yapmak gerekirse, Almanya'nın şu anda faaliyette olan ve toplam çıktısı 200 megawat yani 0,2 GW olan sadece iki tane rüzgar çiftliği (alpha ventus ve EnBW Baltic 1) var. Açıkdeniz rüzgar tesislerinin sayısız avantajı var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz