Üretimde yeni döngü

Türkiye 2023 yılına kadar rüzgar enerjisi çıktısını 20 bin MW'a çıkarmayı hedefliyor.

1.08.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Üretimde yeni döngü
Rüzgardan elde edilen elektrik genellikle halen kömürden üretilen enerjiden daha pahalıya mal oluyor. Siemens Rüzgar Enerjisi ise rüzgar enerjisini daha rekabetçi bir hale getirmek ve büyümeyi artırmak için her şeyi kapsayan endüstriyel imalat süreçleri başlatmayı planlıyor.

Siemens Rüzgar Enerjisi net bir hedef koydu: İçinde bulunduğumuz 10 yılın sonuna kadar, karada rüzgar enerjisinden üretilen bir kilowatsaat'lik (kWh) elektriğin maliyetini 5 Euro Cent'in altına çekmek. Bu sayede rüzgar enerjisi maliyet bakımından geleneksel enerji kaynaklarıyla aynı kulvarda yarışabilecek. Bir kıyaslama yapmak gerekirse, şu anda konuma bağlı olarak bir kilowat'lık rüzgar enerjisi yaklaşık 7 Cent'e mal oluyor. Siemens ayrıca, bugün cari fiyatlarla karadakilerden yaklaşık iki kat pahalıya malolan açık deniz rüzgar enerjisi tesislerinde üretilen elektriğin fiyatında da dikkate değer düşüşler yaratılabileceğine inanıyor. Bu yüzden şirketin hedefi, açık deniz rüzgar enerjisini rekabetçi bir hale getirecek şekilde kWh başına fiyatı 10 Cent'in altına çekmek.

Bu hedefler doğrultusunda, 2011 Ekim'inde Siemens Rüzgar Enerjisi'nin başına CEO olarak Dr. Felix Ferlemann atandı. Bir makine mühendisi olan Ferlemann, Siemens'e katılmadan önce 10 yıldan uzun bir süre boyunca otomotiv endüstrisinde çalışmıştı. Bu yüzden, jeneratörler ile pervane kanatlarından çok vakum pompaları, şaseler ve hareket nakil süreçlerine aşina. Ancak Rüzgar Enerjisi'nin faydalanmayı umduğu da tam da böylesi bir deneyim çünkü otomobil endüstrisi bu alanların bazılarında çok daha ileride. Ferlemann, "Süregelen inovasyonların yanı sıra maliyetleri düşürmenin en etkili yolu işin içine endüstriyel üretim süreçlerini katmaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz