E-ticaret yeni meslekler doğurdu

Son yıllarda e-ticaret tüm dünyada hızlı bir gelişim gösteriyor. Webrazzi’nin Haziran 2012’de yaptığı bir araştırmaya göre Türkiye’deki e-ticaret sektörü 3 bin 676 kişiye istihdam sağlıyor. Bu alanda hizmet veren sektörler de artıyor.

29.03.2014 21:45:320
Paylaş Tweet Paylaş
E-ticaret yeni meslekler doğurdu

LOJİSTİK DÖNÜŞÜYOR
Evim.net CEO’su Ali Özen de sektörde lojistiğin en önemli konuların başında yer aldığını hatırlatıyor. E-ticaret lojistiğinin hem son derece ayrıntılı hem de ölçümü oldukça zor bir konu olduğunun altını çizen Özen, “Kendisini bu konuda özellikle analiz yönünde geliştirmeyi başaranlar sektörde aranılan kişiler olacak” diyor.

E-ticarette tüm iş süreçleri müşterilerin yaşam tarzı ve alışveriş alışkanlıklarına göre yeniden yazıldığı için farklı alanlarda yeni yeteneklere ihtiyaç duyulduğunun altını çizen Morhipo İnsan Kaynakları Yöneticisi Melis Önce, “Kampanya planlamacıları, stüdyo yöneticiliği, stil danışmanlığı, dijital pazarlama uzmanı, içerik editörleri kilit rol üstlenen pozisyonlardan...

Yaptığımız işte ürün yönetiminin de (buying&merchandising) önemli bir yeri var. Sadece e-ticarette uzmanlaşmış merchandi-serlar aranacak. Moda ve trendleri yakından izleyen, analitik, hızlı ve yetenekli gençler kampanya planlamacısı, stüdyo yöneticisi, stil danışmanı, dijital pazarlama uzmanı, içerik editörü gibi yeni meslek dallarında yükselme imkanı bulacak” diyor.

DENEYİMLİ OLAN ÖNE GEÇİYOR
Sektörde en büyük problem eğitimli iş kaynağı bulmak. Şirketler bu problemi kurum içi eğitimlerle aşmaya çalışıyor. Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azuz, e-ticaret alanında birkaç sertifika programı dışında resmi bir eğitim olmadığı için sektörün “alaylı” profesyonellerin elinde olduğunu söylüyor ve “deneyimlilerin” öne çıktığını hatırlatıyor.

Altıncı Cadde Genel Müdürü Başak Ilhan, “Doğan Online, Türkiye’de ilk internet yatırımlarını yapan şirket olduğu için sektörün eksiği olan okul gibi konumlanmış durumda. Ekibimizin yüzde 80’ini biz yetiştiriyoruz, bazı üniversitelerdeki eğitimlere konuk eğitmen olarak katılıp sürece destek veriyoruz” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz