Türkiye'de bir ilke imza attık

Oktik’in bu yeni program ve sektörün yetişmiş eleman ihtiyacına yönelik yaptıklarıyla ilgili sorularımıza yanıtları...

21.02.2017 11:32:460
Paylaş Tweet Paylaş
Türkiye'de bir ilke imza attık
Özlem Aydın Ayvacı
oaydin@capital.com.tr

Şişecam, cam sektöründe Ar-Ge yeteneğiyle dünyadaki birkaç şirketten biri. Şişecam Topluluğu Araştırma ve Teknolojik Geliştirme Başkanı Prof. Dr. Şener Oktik, Gebze Teknik Üniversitesi ile işbirliğine giderek sektörün yetişmiş eleman ihtiyacını karşılamak amacıyla Türkiye’de bir ilke imza attıklarını söylüyor. İşbirliği kapsamında, bir yüksek lisans programı hayata geçirdiklerini belirten Oktik, bu yıl ilk kez öğrenci alan Cam Bilimi ve Teknolojisi Yüksek Lisans Programının alanında Türkiye’deki ilk yüksek lisans programı olmasına da dikkat çekiyor.

ŞişecamTopluluğu, bugün 13 ülkeye yayılmış üretim faaliyeti, 150 ülkeye ulaşan satışı ve 21 bini aşkın çalışanıyla küresel bir oyuncu. Düzcam, cam ambalaj, cam ev eşyası, cam elyaf ve kimyasallar yelpazesinde yeni ürün ve yeni teknoloji geliştirme açısından Ar-Ge yeteneği ile dünyadaki birkaç şirketten biri. Şişecam Topluluğu, sektörün yetişmiş elaman ihtiyacına ve teknolojik gelişimine yönelik çalışmalarıyla da ön planda olan bir şirket. Örneğin Şişecam Bilimve TeknolojiMerkezi, 40milyon TL’lik yatırımla 2014 yılında faaliyete geçti. Bugün 120 tam zamanlı araştırmacının görev yaptığı merkez, cam bilimi ve teknolojisi alanında geleceğin ürünlerine ve üretim teknolojilerine yön veriyor. ŞişecamTopluluğu Araştırma ve Teknolojik Geliştirme Başkanı Prof. Dr. Şener Oktik, Gebze Teknik Üniversitesi ile işbirliğine giderek cam sektörüne yönelik eğitim alanında çalışmalar yaptıklarını söylüyor. Amaçlarının sektöre çözüm üretmek ve sektörün yetişmiş eleman ihtiyacını karşılamak olduğunu belirtiyor. Bu nedenle Türkiye’de ilk kez özel sektör ve devlet üniversitesi işbirliğiyle bir yüksek lisans programı hayata geçirdiklerini sözlerine ekliyor. Bu yıl ilk kez öğrenci alan “Cam Bilimi ve Teknolojisi Yüksek Lisans Programı” ayrıca cam bilimi alanında da bir ilk olma özelliğini taşıyor. Oktik’in bu yeni program ve sektörün yetişmiş eleman ihtiyacına yönelik yaptıklarıyla ilgili sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:
* Şişecam Topluluğu kaç kişiye istihdam sağlıyor? Toplam kaç üretim tesisi ve nerelerde ofisleri bulunuyor?
Şişecam Topluluğu, bugün 13 ülkeye yayılmış üretim faaliyeti, 150 ülkeye ulaşan satışı ve 21 bini aşkın çalışanıyla küresel bir oyuncu. Düzcam, cam ambalaj, cam ev eşyası, cam elyaf ve kimyasallar yelpazesinde yeni ürün ve yeni teknoloji geliştirme açısından Ar-Ge yeteneği ile dünyadaki birkaç şirketten biri. Bugün dünyanın cam ev eşyasında üçüncü, cam ambalajda dördüncü, düzcamda beşinci büyük üreticisi konumunda. Şişecam Topluluğu, dünyanın en büyük 10 soda üreticisinden biri olmasının yanı sıra krom kimyasallarında dünya lideri. 1976’dan bu yana yürüttüğümüz Araştırma ve Teknolojik Geliştirme (ArTeGe) faaliyetleri ile bu anlamda öncüyüz. Ülkemizde ArTeGe’ye en fazla yatırım yapan şirketler arasında yer alıyoruz. Topluluğumuz, Türkiye’nin yanı sıra Almanya, İtalya, Bulgaristan, Romanya, Slovakya, Macaristan, Bosna Hersek, Rusya Federasyonu, Gürcistan, Ukrayna, Mısır ve Hindistan’da da üretim yapıyor.
* Şirket, cirosunun ne kadarını Ar-Ge’ye ayırıyor?
Türkiye’de kurumsal ArTeGe faaliyetlerinin öncülerindeniz. Ayrıca ülkemizde Ar-Ge’ye en fazla yatırım yapan şirketler arasında yer alıyoruz. 2015 yılını 7,4 milyar TL’lik satış geliriyle kapattık. Aynı yıl Ar- TeGe’ye ayırdığımız bütçe, cironun yüzde 1’i seviyesinde gerçekleşti. Ar- TeGe’ye ayrılan bütçe son 5 yılda 2,5 kat artış gösterdi. 2016 yılında artan satış gelirleriyle birlikte ArTe- Ge’ye harcanan bütçenin büyüyeceği tahmin ediyorum.
* Genç üniversitelilere ve mezunlara yönelik ne gibi projeleriniz var?
Şişecam Topluluğu’nun her biriminde olduğu gibi Şişecam Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde de teknik lise öğrencilerine uzun ve üniversite öğrencilerine kısa dönemli staj olanakları sağlıyoruz. Bunun yanı sıra 2015 yılı başından itibaren başlatılan “Proje Stajyeri” uygulaması adı altında Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde yürütülen üniversite bağlantılı projelerde uzun dönem proje elemanı olarak öğrenci istihdamı başlattık. Bu kapsamda son bir yılda Boğaziçi Üniversitesi, Celal Bayar Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi’nden toplam 12 öğrenci Şişecam Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde proje çalışmalarını yürüttü. Bu öğrenciler arasında staj dönemi sonrası Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde çalışmaya başlayan yeni çalışma arkadaşlarımız da oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz