İstihdamda 2017 planları hazır

2017 yılı için birçok şirket istihdam planlarını netleştirmiş durumda...

20.02.2017 14:36:230
Paylaş Tweet Paylaş
İstihdamda 2017 planları hazır
Hande Yavuz
hyavuz@capital.com.tr

2017 yılı için birçok şirket istihdam planlarını netleştirmiş durumda. İşe alımlarda ise yeni mezun, tecrübeli eleman ağırlığını dengede tutma eğilimi hakim. Örneğin Abdi İbrahim gelecek yıl 300’ü yeni mezun olmak üzere 600 kişilik işe alım gerçekleştirecek. Renault da 25’i yeni mezun olmak üzere toplam 100 kişiyi istihdam edeceğini açıklıyor. Mercedes Benz, 2017 yılı için beyaz yaka işe alım sayısını 250 olarak öngörüyor. Gelecek yıl kadrosu en çok genişleyecek departmanlar olarak ise satış, pazarlama, Ar-Ge ve BT ön plana çıkıyor.

Bugünlerde şirketler cephesinde en çok konuşulan konulardan biri istihdam. Yeni yılda kaç kişilik yeni istihdamyaratılacağı, kaç yenimezuna yer verileceği ve hangi departmanlarda alımların gerçekleşeceği birçok şirkette netleşti.Örneğin Abdi İbrahimTürkiye’de gelecek yıl 300’ü yeni mezun olmak üzere 600 kişilik işe alım gerçekleştirecek. Bu yıl bölgesel pozisyonlara 450 beyaz yaka bin 500 mavi yaka olmak üzere yeni istihdam yaratan BSH, 2017’de bu oranı yüzde 10 artırmayı planlıyor. BSH Ev Aletleri İK Başkan Yardımcısı Ahmet Aksoy özellikle programlarında yetiştirdikleri yeni mezunların alım sayısını da 2 katına çıkarmayı hedeflediklerini belirtiyor. Bu yıl 70’i yeni mezun olmak üzere 230 beyaz yaka alımı gerçekleştiren Mercedes Benz Türk, 2017 yılı için beyaz yaka işe alım sayısını 250 olarak öngörüyor.Mercedes Benz Türk İnsan KaynaklarıMüdürü Betül Çorbacıoğlu, “İşe alımın yüzde 30-40’ını yeni mezun istihdamının oluşturması bekleniyor” diyor.

KAÇ YEN MEZUN ALINACAK?
P&G her yıl bünyesine 30-40 yenimezunu dahil ediyor ve bir bu kadar öğrenciye staj imkanı sunuyor. Çalışanların kariyerlerinde içeriden terfi yöntemi ile ilerlemelerini sağladıklarını belirten P&G Türkiye ve Kafkasya İK Direktörü Bilgehan Ergenekon Bilen, “Bu nedenle işe alım yaptığımız kişilerin yeni mezun olmaları stratejimizin bir parçası. Dolayısıyla, işe alımlarımızın neredeyse tamamı yeni mezun kişilerden oluşuyor. 2017’de de işe alım rakamlarımızın benzer oranlarda olmasını öngörüyoruz” diyor. 2016’da 300 kişi işe alan PepsiCo, Türkiye’deki 6’ncı fabrikası, Manisa Yiyecek Fabrikası’nı 2017’de faaliyete geçirmeye hazırlanıyor. PepsiCo Türkiye İK Direktörü Birsen Çevik Akgünlü, “Bu güzel gelişmeye paralel olarak önümüzdeki yıl için 300 kişilik yeni bir fabrika ekibi kurmak için çalışmalara başladık” diye konuşuyor. Ford Otosan’ın ajandasında da gelecek yıl yaklaşık 250 kişilik istihdam edilmesi öngörülüyor. 220 kişinin yeni mezun olması bekleniyor. Renault da yüzde 25’i yeni mezun olmak üzere toplam 100 kişiyi istihdam edeceğini açıklıyor. Doğuş Otomotiv İnsan Kaynakları ve Süreç Yönetimi Genel Müdürü Ela Kulunyar, “2017 yılında da yine şirketler arası geçişler ve departmanlardaki büyümeler göz önüne alındığında yaklaşık 100 kadrolu işe alım öngörüyoruz. Devam eden kampüs çalışmalarımız ve kritik pozisyonlardaki yedekleme hedeflerimiz doğrultusunda bu sayı içinde yeni mezun alım oranının artacağını söyleyebiliriz” diye konuşuyor. Sanko Holding de gelecek yıl 750 kişilik yeni istihdam sağlayacak. Holding İK Direktörü Saltuk Ertop, yaklaşık 100 kadar yeni mezunu da bünyelerine katacaklarını ifade ediyor.

ALIMLARIN ADRES
 Önümüzdeki yıl yeni istihdamın adresinin hangi departmanlar olacağına gelince… Bu noktada satış, pazarlama, Ar-Ge ve BT departmanları ön plana çıkıyor. Microsoft, 2017 yılı içinde ağırlıklı olarak satış ve teknik satış pozisyonlarına daha fazla alım yapmayı planlıyor. NEF de yeni projeleriyle birlikte satış ve proje yapım grubunda işe alım yapmayı öngörüyor. Nef İnsan Kaynakları Müdürü Mihriban Horata, “2017’de bünyemize yeni mezun mühendisler, mimarlar ve kariyerini satış ve pazarlamada ilerletmek isteyen gençler katılabilir” diyor. BSH, bölgesel sorumluluk içeren pazarlama, Ar-Ge, BT ve mühendislik pozisyonlarda yoğunlukla işe alım yapacak. BSH Ev Aletleri İK Başkan Yardımcısı Ahmet Aksoy, “Yeni mezun ve genç profesyonelleri özellikle Ar-Ge ve mühendislik alanlarında istihdam etmeyi planlıyoruz. Özel hedefimiz ise Ar-Ge departmanlarımızda yer alan global, bölgesel ve lokal geliştirme mühendisi kadrolarımızı yeni alımlarımızla güçlendirmek olacak” diye konuşuyor. Sanko Holding de üretim ve Ar- Ge mühendislik pozisyonları ile satış ve pazarlama için işe alım planı yapıyor. PepsiCo Türkiye İK Direktörü Birsen Çevik Akgünlü, merkez ofislerinde yeni mezunlara ve genç profesyonellere yönelik fırsatların daha çok satış, pazarlama ve finans departmanlarında oluştuğunu belirtiyor. Akgünlü sözlerine şöyle devam ediyor: “Fabrikalarımızda ise kariyer fırsatları barındıran çok sayıda tedarik zinciri ve mühendislik rolünü yıl içerisinde çeşitli kariyer portallarında yayınlıyoruz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz