İşe alımda bireyi ön planda tutuyoruz

Mercedes-Benz Türk İK Direktörü Salih Ertör, şirketinin İK stratejilerini ve gençlere bakışlarını anlattı.

1.11.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İşe alımda bireyi ön planda tutuyoruz

Burada da çalışanın en az bir üst düzeyde görev alıp katma değer sağlayıp sağlayamayacağına ilişkin yöneticinin ve insan kaynaklarının dahil olduğu ortamlarda değerlendirilmesi söz konusu.
YOL HARİTASI BELİRLENİYOR
Performans artı potansiyel değerlendirmesinden tüm beyaz yakalılar geçiyor. Burada belirlenen kategorilere göre, bireysel gelişim programı dediğimiz IDP (Invidual Development Program) sonucunda ortaya çıkan bireysel gelişim ihtiyacına göre yol haritamız belirleniyor. Bu yol haritası içinde eğitim de rotasyon da küresel mentoring de var. Yani burada “Yönetici olma potansiyeli yüksektir” dediğimiz kişilerin Almanya’da veya Daimler’in diğer ülkelerdeki şirketlerindeki yöneticilerden mentorları olabiliyor.

“BAŞVURULAR OCAK-MAYIS AYLARINDA BAŞLIYOR”
STAJ İÇİN NE ZAMAN BAŞVURMALI?

Başvurularımız ocak-mayıs ayları arasında. Mayıs-haziranda ise değerlendirme sürecimiz, temmuzda da seçim sürecimiz başlıyor. Yaz stajyerleri okullarının ihtiyacına göre eylüle kadar devam edebiliyor. Uzun staj dediğimiz dönem ise temmuzda başlıyor, bir sonraki hazirana kadar devam ediyor.
ALIMDA NELERE DİKKAT EDİYORUZ?
Stajyer alırken normal personel alır gibi aynı kriterleri kullanıyoruz. Yani yine ilk olarak profilin iyi olması lazım; okul durumu, yabancı dil bilgisi, bilgisayar hakimiyeti, notlar, o süre içerisindeki spor veya başka sosyal organizasyon angajmanlarına bakıyoruz. Tabii şirkete olan ilgi, şirket değerlerine ve kültüre uyum da yine çok önemli.
4 TEMEL DEĞER
Değerlerimizi 4 başlıkta toparlıyoruz. Birincisi tutku, ikincisi dürüstlük, üçüncüsü saygı, dördüncüsü de disiplin. Aynı personel alımında yaptığımız gibi bu değerlerle uyumlu şekilde ve performans odaklı çalışacağını düşündüğümüz gençlerimize staj imkanı veriyoruz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz