Kaç yılda geliyor?

Kariyer yolculuğuna başlamak üzere şirketlere, büyük holdinglere, bankalara başvuran yeni mezunlar kendilerini nelerin beklediğini merak ediyor...

1.08.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Kaç yılda geliyor?

EBRU PİLAV DELOITTE TÜRKİYE İNSAN KAYNAKLARI DİREKTÖRÜ
Öncesinde hangi aşamalar var?
176 KİŞİNİN İLK SENESİ

Şu an tüm bölümlerimizde 176 kişi ilk yılında görev yapıyor. Bu sayıya Eylül 2013 döneminde yaklaşık 250 kişi daha eklenecek. Şirketimizde terfiler danışmanlık, denetim, vergi, kurumsal risk ve kurumsal finansman bölümlerinde ilk yılın sonunda; destek bölümlerinde ise bölüm ve pozisyona göre 2-3 yıl arasında değişen zamanlarda planlanıyor. Çalışanlar ilk terfi sonrası danışmanlık, denetim, vergi, kurumsal risk ve kurumsal finansman bölümlerinde danışman veya semi senior (yarı kıdemli) denetçi, destek bölümlerin ise uzman oluyor.
MENTOR ATANIYOR
Yeni mezun arkadaşlarımız kariyer planlarını, aynı departmandan atanan mentor yöneticilerle yapıyor. Her projeleri için birlikte çalıştıkları ekipler ve yöneticilerle “proje performans değerlendirmesi” yapıyorlar. Yıl içinde minimum 4 proje değerlendirmesi yapılması gerekiyor. Ayrıca yarıyıl ve yıl sonunda yapılan toplantılarda gerek birlikte çalıştıkları yöneticilerden gerekse danışmanlarından geribildirimler alarak çalışanlarımızın performansları değerlendiriliyor.

BADE SİPAHİOĞLU IŞIK AKBANK İNSAN KAYNAKLARINDAN SORUMLU GMY.
Terfi etmek çok kolay mı?

ALTI AY SONRA TERFİ
Yeni mezunlar yönetici adayı olarak işe başlıyor ve altı ay sonra “yönetici yardımcısı” seviyesine çıkarak ilk terfilerini almış oluyor. Bu süreci takiben işe girişlerinden bir yıl sonra da performanslarına bağlı olarak bir üst unvana terfi edebiliyor. Oryantasyon, sınıf içi eğitim, e-öğrenme, şube stajı ve işbaşı eğitimi de içeren yönetici adayı eğitim programımız toplamda 6 ay/420 saat sürüyor.
İŞBAŞINDA EĞİTİM
Sınıf içi eğitim ve şube stajını tamamlayan yönetici adaylarını, işbaşı yapacakları birim ya da şubelerden seçilen tecrübeli çalışanlarımızın rehberliğinde 3 ay süreyle yapılandırılmış işbaşı eğitimlerine katılmak üzere yönlendiriyoruz. Sınıf içi program süresinde iki ayrı sınav gerçekleştiriyoruz. Bununla beraber, işbaşı eğitimlerinin sonunda işbaşı rehberleri ve yöneticilerinden bu süreçle ilgili geri bildirimlerini de alarak tüm sonuçları sürece dahil ediyoruz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz