Kaç yılda geliyor?

Kariyer yolculuğuna başlamak üzere şirketlere, büyük holdinglere, bankalara başvuran yeni mezunlar kendilerini nelerin beklediğini merak ediyor...

1.08.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Kaç yılda geliyor?
İlk terfilerini ne za,ma,n alabileceklerini, öncesinde ha,ngi eğitimlerden, sınavlardan ve değerlendirmelerden geçmeleri gerektiğini öğrenmek istiyor. Genç Capital için çeşitli sektörlerden kurumsal şirketlerin katılımıyla gerçekleştirdiğimiz araştırma “İlk terfi”yi alabilmek için ortalama 2yıllık tempolu bir yolculuğu başarıyla tamamlanın şart olduğunu ortaya koyuyor. Öncesinde ise sıkı mesleki eğitim progra,mları, kişisel gelişim çalışmaları ve üst düzey yöneticilerden oluşan komitelerin yaptığı periyodik performans değerlendirmelerinden geçmeleri gerekiyor.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Günümüzün genç profesyonelleri kariyer planlarını yaparken kaç yıl sonra hangi pozisyona geleceklerini de öğrenmek istiyor. Birçok şirkette yönetici adayı olarak işe alınan yeni mezun çalışanların ilk terfilerini alma süresi minimum 2 yılı buluyor. Bu süreçte işin gerektirdiği donanımların yanı sıra kişisel gelişim eğitimleri alan yeni mezun çalışanların terfisinde bazı şirketler sınav sistemini uygularken bazıları performans değerlendirme sonuçlarını baz alıyor. Ağırlıklı olarak uzman yardımcısı pozisyonuyla göreve başlayan yeni mezun çalışanlar, terfi sonrası uzman, kıdemli uzman, yetkili gibi pozisyonlara yükseliyor.

Finansbank, işe alımlarının yaklaşık yüzde 70’ini yeni mezunlarla gerçekleştiriyor. Yeni mezunlar bankada yönetici adayı, müfettiş yardımcısı, şube satış yetkili yardımcısı, genel müdürlük yetkili yardımcısı gibi pozisyonlarda göreve başlıyor. Finansbank’ta terfiler performans değerlendirmesi göz önünde bulundurularak yapılıyor. Şube satış kadroları kapsamında herkesin kendi kariyer planını yapabilmesi amacıyla “Kariyer Mimarisi” adında bir uygulama kurgulandıklarını anlatan Finansbank İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Hakan Alp “Böylece arkadaşlarımıza geçiş yapmak istedikleri görevi önceden tanıma imkanı sunuyoruz. Terfi öncesinde ise geçmiş deneyim, son dönemlerdeki performans, öğrenim durumu gibi bilgiler göz önünde bulunduruluyor” diyor.

PERFORMANS BAZ ALINIYOR
Türkiye’deki büyük holdinglerde, uluslararası şirketlerde, bankalar ve sigorta kuruluşları gibi İK politikaları gelişmiş sektörlerde işe başlayan yeni mezunlar “ilk terfi” öncesinde sıkı bir eğitim sürecinden geçiyor, bu ilk sıçrayışları için sağlam bir hazırlık yapıyorlar. Örneğin Borusan Grubu’nda yeni mezunlar için ‘Yetiştirme Elemanı” programı kapsamında işe alım yapılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz