Küresel deneyim

Kültürel farklılıklara saygılı genç küresel liderler yetiştirmek için genç yetenekleri seçip yurtdışındaki ofislerine gönderiyor.

1.08.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Küresel deneyim


EN İYİLER SEÇİLİYOR
Gençlere çok sayıda avantaj sunan yurtdışı rotasyon programlarına seçilmek için kuşkusuz en iyiler veya yüksek potansiyelliler arasında olmak gerekiyor. Çünkü kısa veya uzun dönemli rotasyon olsun adaylarda aranan ilk özellik, yüksek performans oluyor. Ayrıca çok iyi derecede sözlü ve yazılı İngilizce bilgisine sahip olmak da aranan en özellikler arasında. Türk Henkel insan Kaynakları Direktörü Mutlu Türpan, “Performansı ve potansiyeli yüksek çalışanlarımız çok iyi yabancı dil bilmeleri halinde yurtdışı rotasyon programlarından faydalanabiliyor” diyor. Yurtdışı rotasyon programlarında seçim sürecinde etkili olan bir başka kriter de adayın farklı kültürlere ve ortamlara adapte olabilme yetkinliği. Deloitte IK Direktörü Ebru Pilav, yurtdışı rotasyon programları için seçim yaparken belirsizlikle mücadele edebilen, açık görüşlü, sosyal yönden de güçlü kişiliklere öncelik tanıdıklarını söylüyor. Gençler için 2 farklı yurtdışı rotasyon programı olan ING’de de master yapmış olmak, ikinci bir yabancı dil bilmek, öğrencilik döneminde yurtdışı eğitim veya staj tecrübesi kazanmak seçim tercihi oluyor. Adayların gönüllü sosyal sorumluluk projelerinde yer almalarına da dikkat ettiklerini söyleyen ING İnsan Kaynakları ve Sosyal Hizmetler Direktörü Seçil Refik, detaylı seçim süreçlerini şöyle anlatıyor: “Öğrencilerin öncelikle İngilizce yeterlilik sınavını geçmesi gerekiyor. Burada başarılı olan öğrenciler psikometri testi, çok boyutlu değerlendirme ve mülakatlardan oluşan detaylı bir sürece alınıyor.” Programlara katılımı konusunda şirketlere göre farklılıklar var. Kimi şirket belli bir süre şirkette çalışma şartı ararken kimisi de stajyerini böyle bir programa yollayabiliyor. Örneğin Ernst&Young’ın New Horizons programına katılmak için 3 yıl profesyonel olarak çalışmış olmak gerekli.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?
Uluslararası rotasyon programları, genellikle şirketlerin intranet sitelerinde duyuruluyor. Başvuru
koşullarına uyan tüm çalışanlar, ilgilendikleri pozisyonlar çerçevesinde değerlendiriliyor. Bu pozisyonlar için başvuru dönemleri ise genelde yıl başında yapılıyor. Deloitte’un yurtdışı rotasyon programına bu yıl Türkiye’den 8 kişinin gittiğini, bu sayının yıl sonuna kadar 13’eçıkacağını söyleyen Pilav, yurtdışı için başvuruların her yıl ocak ayında başladığını söylüyor. Pilav, “Çalışanlarımızın bu programa aday olma taleplerini belirtmelerinin ardından performans ve yabancı dil yeterliliklerini değerlendiriyoruz” diyor. Vodafone’da ise sadece gençlere özel Colombus ve Genç Yetenek Yarışması olmak üzere 2 farklı yurtdışı rotasyon programı uygulanıyor. Colombus’a başvurabilmek için Discover Genç Yetenek Programı ile Vodafone bünyesine girmiş olmak gerekli. Vodafone Yetkinlik Geliştirme Direktörü Bülent Bayram, “Yeni mezunlar bizde tam zamanlı olarak 3-4 yıl çalıştıktan sonra performanslarının da iyi olması şartıyla Colombus’a başvuru yapabilir. Kazananlar hem kendilerinin istediği hem de Vodafone’un ihtiyacı olduğu herhangi bir ülkeye tam zamanlı kadrolu çalışan olarak gidebilir” diyor. Genç Yetenek Yarışması’na ise sadece Discover Genç Yetenek programını kazanan stajyer adayları başvurabiliyor. Bunun için staj adayları yarı zamanlı başladıklarında bir yarışmaya tabi tutuluyor. Bayram, “Adaylar, nisan ayında CEO’muz Serpil Timuray’ın da dahil olduğu yönetim kadrosundaki genel müdür yardımcılarına projelerini sunuyor. Kazanan arkadaşlarımızı Vodafone’un faaliyet gösterdiği diledikleri bir ülkeye bir aylık staja gönderiyoruz. Geçen yıl programını kazanan iki arkadaşımız bu yıl Ingiltere’ye staj yapmaya gidecek” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz