Türkiye'de bir ilke imza attık

Oktik’in bu yeni program ve sektörün yetişmiş eleman ihtiyacına yönelik yaptıklarıyla ilgili sorularımıza yanıtları...

21.02.2017 11:32:460
Paylaş Tweet Paylaş
Türkiye'de bir ilke imza attık
“ŞİŞECAM’I ÖĞRENCİLERE AÇTIK”
ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİ

Üniversite ve sanayi işbirliğinin güçlü bir örneği olan Cam Bilimi ve Teknolojisi Yüksek Lisans Programı, öğrencilerin temel cam bilimi ve teknolojisi alanlarında temel kavramlar ve yöntemler hakkında detaylı bilgi ve beceri edinmelerini sağlıyor.
YENİ BECERİLER
Programın sonunda, cam alanında uygulanacak fonksiyonel kaplamalarla katma değeri yüksek ileri teknolojik ürün geliştirme konusunda bilgi ve deneyim kazanacak öğrenciler, analitik düşünme, bilimsel ve endüstriyel problemlerin eleştirel yorumlayabilme becerisine de sahip olacak.
EĞİTİMLERİ VERENLER
Cam sektörüne yönelik çözüm önerileri ve yeni ürünler gibi tez konularının belirleneceği yüksek lisans programında, teorik eğitimler Gebze Teknik Üniversitesi akademisyenleri tarafından veriliyor. Pratik ve saha deneyimi gerektiren konulardaki eğitimleri ise Şişecam Topluluğu’nda doktora unvanına sahip çalışanlar gerçekleştiriyor.
ÖĞRENCİLERE AÇTIK
Yüksek Lisans Programı kapsamında açılan 13 dersin 9’u Şişecam Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde bu konularda uluslararası düzeyde kabul görmüş uzman kişilere emanet. Ayrıca Bilim ve Teknoloji Merkezi laboratuvarlarımızı da yüksek lisans programının ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olarak öğrencilerin kullanıma açtık.

YETİŞMİŞ ELEMAN YETERSİZ
CAM EĞİTİMİ SINIRLI

Üniversitelerimizin malzemeyle ilişkili bölümlerinde sınırlı oranda cam bilimi eğitimi veriliyor. Dolayısıyla bu eğitim ülkemiz cam sektörünün ihtiyacını karşılamakta yeterli değil.
GENİŞ YELPAZE
Şişecam Topluluğu cam sektörünün tüm alanlarında yani hammaddeden düzcama, cam ambalajdan cam ev eşyasına ve cam elyafa kadar çok geniş bir yelpazede üretim yapıyor.
YETİŞMİŞ ELEMAN AÇIĞI
Bu sektörlerde kaplama teknolojileri ile geliştirilen katma değerli ürünleri de düşündüğümüzde mevcut eğitim sisteminde yetişen elemanların sektör için yeterli olmadığı aşikar. Bu nedenle Şişecam Topluluğu olarak Gebze Teknik Üniversitesi ile işbirliğine giderek cam sektörüne özel uzmanları yetiştirmeye yönelik önemli bir çalışmayı başlattık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.