ÖLÜMSÜZ ŞİRKETLER

“Futbolun öyküsü, zevkten zorunluluğa uzanan hüzünlü bir öyküdür. Spor bir sanayi dalına dönüştüğü oranda, iş olsun diye oynandığında güzelliğinden bir şeyler kaybetmiştir. Ben basit bir futbol dinleyicisiyim. Elimde şapkam, dünyanın dört bir yanını geziyor ve stadyumlarda güzel bir maç izleyebilmek için Tanrı’ya yalvarıyorum”

27.04.2015 14:48:260
Paylaş Tweet Paylaş
ÖLÜMSÜZ ŞİRKETLER
Türkiye’de milyonlarca insanın hafta sonu yapmayı en sevdiği şey belki de evde, statta veya kafelerde tuttuğu takımın maçını izlemektir. Hele derbi maçı varsa neredeyse hayat durur, günün her saati trafik olan İstanbul’da sokaklar bomboş olur ve metropolitan hayalet bir şehre döner. Ancak futbol son yıllarda sadece bir hobi olmaktan uzaklaştı ve büyük bir endüstri haline geldi. Kulüplerin büyüklükleri artık sadece sahip oldukları taraftar sayısının dışında, sahip olduğu maddi güçlerle de ölçülür oldu. İnsanların en büyük hobisi bir anda yanlış transferler ve gelir kaynaklarındaki daralmalar nedeniyle insanların en sevmediği kavramla, yani ekonomik krizle birlikte anılmaya başladı. Bu vesileyle biz de şirketlerin finansal durumlarına, borsadaki performanslarına ve bunların sportif başarılarıyla olan ilgisine bakmak istedik. 
PAZAR BÜYÜKLÜĞÜ 2 MİLYAR TL Türkiye’de futbol endüstrisinin büyüklüğünün yaklaşık 750 milyon Euro seviyelerinde olduğu tahmin ediliyor. Endüstriyi oluşturan en temel gelir kaynaklarını naklen yayın gelirleri, lisanslı ürün satış gelirleri, stat hasılatı, reklam ve sponsorluk gelirleri ve UEFA gelirleri olarak özetleyebiliriz. “Dört büyük kulüp” diye adlandırdığımız Türk futbol tarihinde en çok şampiyonluğu olan kulüplerin 2013-2014 sezonunda toplam gelirleri 833 milyon TL seviyesindeydi. Bu da toplam endüstrinin neredeyse yarısı anlamına geliyor. 4 büyük kulüpten en fazla gelire sahip kulüp 309 milyon TL’lik yıllık geliriyle Fenerbahçe. Fenerbahçe’yi 275 milyon TL’lik yıllık geliriyle Galatasaray izliyor. Beşiktaş’ın 2013-2014 sezonunda gelirleri 142 milyon TL, Trabzonspor’un ise 107 milyon TL idi. Naklen yayın gelirleri her dört kulübün de en büyük gelir kaynağı. Reklam ve sponsorluk gelirleri ikinci en büyük gelir kalemi durumundayken, stat hasılatı ve UEFA gelirle ri üçüncü ve dördüncü sırada yer alıyor. Fenerbahçe’nin Avrupa Kupalarına katılma cezası bu yıl sona ereceğinden UEFA gelirlerinin toplam içindeki payında artış görülecektir. Kulüplerin giderlerini incelediğimiz zaman ise en büyük gider kaleminin futbolcu ve teknik kadro ücretleri olduğunu görüyoruz. Ödenen ücretlerin toplam giderler içindeki payı Fenerbahçe için en düşük yüzde 50 seviyesindeyken, Trabzonspor için en yüksek yüzde 73 seviyesinde.
DÜNYA LİGİNDE EN ÜSTTE GS VAR Deloitte’un her yıl hazırladığı “Football Money League” raporunun 2015 yılı sayısında Real Madrid yaklaşık 550 milyon Euro’luk yıllık geliriyle dünyanın en büyük kulübü ve büyüklüğü neredeyse Türkiye futbol endüstrisinin tamamı kadar. Avrupa’da futbol sektörünün toplam büyüklüğünün ise yaklaşık 15 milyar Euro seviyesinde olduğu tahmin ediliyor. Dolayısıyla Türkiye’nin bunun içindeki payı da yaklaşık yüzde 5 seviyelerine denk geliyor. Deloitte’un sıralamasında Türk kulüpleri arasında Galatasaray 18’inci sıradaki yeriyle en üstte bulunuyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz