FENERBAHÇE'NİN SERMAYE PİYASALARINDAN SAĞLADIĞI FİNANSAL KAYNAKLAR

“Halka açık olmak, kulüplerin şeffaflık ve hesap verebilirliğini artıran önemli faktörleri beraberinde getiriyor. Bu açıdan bakıldığında geniş üye ve taraftar kitlelerine hitap eden kulüp şirketlerinin halka açılmasını anlamlı bir gelişme olarak değerlendiriyorum.”

27.04.2015 14:42:420
Paylaş Tweet Paylaş
FENERBAHÇE'NİN SERMAYE PİYASALARINDAN SAĞLADIĞI FİNANSAL KAYNAKLAR
Sermaye piyasalarından kulübümüze kaynak sağlanan ilk işlem, Fenerbahçe Futbol A.Ş. (eski unvanı ile Fenerbahçe Sportif Hizmetler San. Tic. A.Ş.) paylarının halka arzı oldu. Hatırlanacağı üzere 2004 yılında yapılan ve şirketimiz paylarından mevcut pay satışı şeklinde gerçekleşen halka arz işlemiyle kulübümüze yaklaşık 30 milyon ABD doları kaynak sağlandı. Benzer yapılarla kurulan spor kulübü şirketleri daha sonra birleşme, satın alma gibi yöntemlerle futbol gelir ve giderlerinin bir arada olduğu bir yapıya geçtiler. Fenerbahçe Spor Kulübü de 2011 Ocak ayında aldığı bir yönetim kurulu kararıyla bu çalışmaları başlattı ve Mart 2011’de gerçekleştirilen çağrı işlemiyle Sportif AŞ’nin yeniden yapılandırılması yolunda önemli bir adım attı. Müteakiben Mayıs 2011’de gerçekleştirilen olağanüstü genel kurul ile gerekli ana sözleşme değişiklikleri yapıldı. Haziran 2011’de ise profesyonel futbol takımı ve altyapılar şirketimize devredildi. Futbola ilişkin tüm gelir giderlerin bir araya toplanmasının ardından şirketimizin unvanı da “Fenerbahçe Futbol AŞ” oldu. Bu sayede, UEFA mali kriterleri açısından uygun olan, futbola ilişkin tüm gelir ve giderlerin aynı çatı altında olduğu bir yapıyı gerçekleştirmiş olduk. 
İLK TAHVİL İHRACI Şirketimizin yeniden yapılanması sonrasında futbol faaliyetlerinin finansmanı için bir yandan bankalarla kredi ilişkilerimiz gelişirken, alternatif olarak sermaye piyasalarından da kaynak sağlama imkanlarını değerlendirdik. Bu çerçevede 2012 yılının mart ayında Türkiye’de ilk defa bir spor kulübü iştiraki olarak tahvil ihracı gerçekleştirdik. Halka arz yoluyla yaptığımız bu ihraç ile şirketimize 2 yıl vadeli 100 milyon TL’lik kaynak sağladık. Hazine gösterge faizi üzerine 350 baz puanla yaptığımız bu ihracın şirketimize maliyeti yıllık yüzde 11 civarında oldu. Aynı dönemdeki kredi maliyetleriyle karşılaştırıldığında tahvil ihracı yoluyla sağladığımız kaynağın şirketimiz açısından avantajlı olduğunu görüyoruz. Diğer taraftan taraftarlarımız için de diğer sabit getirili yatırım araçlarına kıyasla daha yüksek getiri sağlayan bir enstrüman sunmuş olduk. Her iki taraf için de avantajlı ve keyifli bir işlem oldu diyebiliriz. 2014 Şubat ayında ise 200 milyon TL’lik tahvil ihraç limiti talebimiz, yarısı tahsisli diğer yarısı halka arz şeklinde olmak üzere SPK tarafından onaylandı. Bu limit dahilinde 2014 Mart’ta yaptığımız yine 2 yıl vadeli, 3 ayda bir kupon ödemeli 100 milyonluk tahvil ihracını tahsisli satış yoluyla gerçekleştirerek önceki ihracımızı yenilemiş olduk. 
~
FAYDALARI NELER? Gerek pay, gerekse tahvil ihracı yoluyla elde ettiğimiz kaynaklar, sermaye piyasalarının kulübümüze ve şirketimize sağladığı doğrudan faydalardır. Diğer taraftan paylarımızın Borsa’da işlem görüyor olması, şirketimizin bankalardaki kredi imkanlarını artıran ve kolaylaştıran bir unsur. Kulüp açısından ise şirketimiz payları krediler için yüksek kabul gören bir teminat oluşturuyor. Bunları da sermaye piyasasının kulübümüze yan faydaları olarak sıralayabiliriz. Kulüplerin, kulüp şirketlerinin sermaye piyasasıyla tanışması, faaliyetlerimizin yeni bir disipline girmesini de beraberinde getiriyor. Sürekli bağımsız denetim görme, mali tablolarınızın 3 ayda bir açıklanması, genel kurulların aksatmadan ve SPK düzenlemeleri çerçevesinde yapılması, kurumsal yönetim uyum çalışmaları, özel durum açıklamaları gibi konular halka açılmayla beraber gelen yükümlülükler. Bunlar ise kulüplerin şeffaflık ve hesap verebilirliğini artıran faktörler. Bu açıdan bakıldığında geniş üye ve taraftar kitlelerine hitap eden kulüp şirketlerinin halka açılmasını anlamlı bir gelişme olarak değerlendiriyorum. 
TARAFTAR DESTEĞİ BÜYÜK Sermaye piyasalarından pay ve tahvil ihracı yoluyla kaynak sağlarken en büyük desteği tabii ki taraftarlarımızdan görüyoruz. Taraftarlarımızın iyi g��nde de kötü günde de yanımızda olması, kulübünü ve takımını desteklemesi bizleri hem maddi hem manevi olarak daha güçlü kılıyor. Böylesine bağlılığı olan geniş bir taraftar desteğine sahip olmayı bir kulübün en önemli gücü olarak değerlendiriyorum. Taraftarlarımızın kulübümüze olan bağlılıklarını ve karşılıklı iletişimi artırmak konusunda kulübümüzün başlatmış olduğu “Hedef 1 Milyon Üye” projesi de bu anlamda Fenerbahçe’nin gücüne güç katacak bir çalışma. Bu sayede taraftarlarımız, kulüpleriyle daha yakın ilişki içinde olacak, kulüp şubelerinin yönetim kurullarına seçilerek doğal delege veya şubelerde delege seçilmek suretiyle kulüp genel kurullarına katılma, seçme ve seçilme hakkına sahip olacak, kulüp ve şubelerin tesislerinden faydalanacak, özetle Fenerbahçe’yi daha çok yaşayacak ve Fenerbahçe’ye daha çok sahip çıkacaklar. Önümüzdeki dönemde sermaye piyasalarından başka nasıl yararlanabiliriz, ne gibi yeni enstrümanlar çıkabiliriz konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Burada mühim olan hem kulübümüzün hem taraftarlarımızın menfaatine olan çözümleri sunabilmek. Bunu yaparken de sermaye piyasasına yeni ürünler katabilmek, şimdiye kadar yapılmamışları gerçekleştirme fırsatı bulmak, biz profesyonel çalışanları heyecanlandırıyor.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz