Sermaye piyasalarında dijital dönem

Dijitalleşme, artık sektör bağımsız tüm şirketlerin ajandasında ilk sırada. Mobil cihazların hayatın her alanına girdiği, makinalararası iletişimin kurulduğu, “akıllı sistemler”den “karar veren sistemlere” geçişin başladığı bir döneme geçildi. Sermaye piyasaları da bu baş döndürücü gelişmelerden nasibini alıyor. Aracı kurumlar tüm alt yapılarını dönüştürürken, Borsa İstanbul dijitalleşme dönemine çoktan start vermiş durumda. Üniversiteler, şirketler ve SPK ise yatırımcının bilinçlenmesi için çeşitli eğitimlere imza atıyor. Geniş Açı’da bu ay, sermaye piyasaları için de son derece kritik olan dijitalleşme dönemini masaya yatırdık. “Dijitalleşmenin Sermaye Piyasalarına Etkileri” başlıklı toplantının moderatörlüğünü, İş Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Yiğit Arıkök yaptı. SPK Aracılık Faaliyetleri Dairesi Grup Başkanı Ergun Türeoğlu, Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Adnan Metin, Accenture Türkiye Strateji Kıdemli Müdürü Burak Zatitürk, İmona Yönetici Ortağı Bahadır Ödevci ve İş Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Melih Murat Ertem ise konuşmacı olarak katıldı. Uzmanlar, piyasaların dijitalleşmeden nasıl etkilendiğini, kurumların dijital dönüşüme hazırlıklarını ve geleceğe dönük beklentilerini paylaştılar.

9.09.2015 17:13:260
Paylaş Tweet Paylaş
Sermaye piyasalarında dijital dönem

* NASDAQ ile işbirliği çerçevesinde yeni iş modelleri ve ürünler pazara sunulacaktır. Bunlar, multi asset yapıda algoritmik işlem desteği, HFT (High Frequncy Trading), kolokasyon hizmetleri olarak sıralanabilir.

* Borsa İstanbul, NASDAQ projesinin kaynak kodlarına ve bu yazılımını çevre ülkelerde satış haklarına sahip olacaktır. Bu kapsamda bulut üzerinden borsa uygulamaları çevre coğrafyalara açılacaktır.

Borsa İstanbul veri merkezi söz konusu teknolojik dönüşüm çerçevesinde yenilenmiştir. Yerli ve yabancı üyelere kolokasyon hizmetleri sunulmaya başlanmış, özellikle HFT (yüksek hızlı işlem) ile bu hizmetin çeşitlenmesi beklenmektedir. Mevcut veri merkezine ek olarak 3.000 metrekarelik veri merkezi olabilecek bir mekan inşa edilmiştir.

* Borsa İstanbul olarak B2B kanallarına ek olarak B2B2C kanalları oluşturmak için çalışmalara başlanmıştır. Her vatandaşın akıllı telefonuna bir uygulamayla girmeyi hedefleyen Borsa İstanbul, veri analitikleriyle de desteklenecek uygulamalar aracılığıyla yatırımcıya daha güvenli biçimde işlem yapma fırsatı sunacaktır. Bu amaçla Borsa İstanbul’da son kullanıcıya yönelik olarak mobil tabanlı platformların geliştirme çalışmalarına başlamıştır.

İlk aşamada, Kıymetli Madenler ve Taşlar Piyasası’ndan altın alım satımına yönelik bir mobil platformun gerçekleştirimi düşünülmektedir. Sonraki aşamada ise diğer piyasalara yönelik, aracı kuruluşlar üzerinden emir iletimine yönelik bir platformun gerçekleştirimi planlanmaktadır. Bu sayede sermaye piyasalarında son kullanıcıya dönük dijitalleşme çalışmaları çoklu ürün bazında hızlanarak devam edecek ve sermayenin tabana yayılması için teknoloji ile hız kazanacaktır.

 

Yasemin Erdoğan: Dijitalleşme dönüşümü Borsa İstanbul’a kurum olarak neler kattı? Bu deneyim BİST’e neler sağladı?

 

Adnan Metin: Dijital dönüşüm (BistTech) ile Türkiye’deki borsaların (İMKB, VOB ve Altın Borsası) konsolidasyonu sağlandı. Geçtiğimiz yıllarda devreye aldığımız FIX protokolü global oyuncuların Borsa İstanbul’da daha güvenli ve yalın işlem yapmalarına olanak sağladı. HFT (high frequency trading) gibi yeni ürün ve hizmetler sunduk. Algoritmik işlem ve HFT ile üniversitelerimize yeni ARGE alanları açıldı. Bireysel müşterileri Borsa İstanbul’da daha fazla işlem yapabilir hale getirmek için mobil uygulamalar geliştiriyoruz. Dünya standartlarında inşa ettiğimiz yeni veri merkezimiz ile yerli/yabancı aracı kurumlara kolokasyon hizmetleri vermeye başladık. Böylece daha hızlı işlem yapılabilmesinin yanı sıra farklı mesafelerdeki üyelerimizin benzer sürelerde sisteme erişimini de sağlamış olduk.

Tüm bunlara ilaveten Boğaziçi Üniversitesi ile kurduğumuz Finans Teknopark ve İTÜ ile kurduğumuz Teknoloji AŞ de Türkiye’de finans alanında ARGE ve inovasyon için önemli kaldıraçlar olacaktır. 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz