Antalya dünyanın yıldız şehri olacak

Turizm kenti Antalya sanayide de büyümeyi hedefliyor.

1 EKİM, 20110
Paylaş Tweet Paylaş
Antalya dünyanın yıldız şehri olacak


Antalya Türkiye ekonomisi içerisinde nerede ve gelecekteki rolü ne olacak?
- En son yapılan bir araştırmada yaşanabilir kentler sıralamasında Antalya ikinci sırada. Geçmiş dönemlerde 6 ya da 8'inci sırada yer alıyordu. Eğitim, sağlık, kültür hizmetlerindeki gelişmeler ve altyapı çalışmaları bunu başardı. İnsanların iklim olarak tercihi de etkili oldu. Bütün bunlar ekonomik anlamda da ister istemez Antalya'yı ön plana çıkarıyor.

Yabancı yatırımcıya Antalya'yı cazip kılmak için neler yapılabilir? Beklentiniz var mı bu yönde?

- Türkiye'ye sıcak paranın, yabancı yatırımın girmesi gerekiyor. Yabancı yatırımcı geldiği an müşterisini de getiriyor. Arz ve talep doğuyor. Serbest bölgeye baktığımız zaman çoğunluk yabancı yatırımcılardan oluşuyor. Özellikle yat üretiminde dünyada sayılı bir bölgeyiz. Çok lüks yatlar üretiyoruz. Kümelenme anlamında da Antalya önemli bir merkez. Şehrimizin iddialı olduğu ve geliştiği yeni sektörse medikal. Serbest bölgemizde faaliyet gösteren şirketler, burada ürettikleri medikal malzemeleri dünyaya gönderiyor. Otellere baktığımız zaman yine yabancı yatırımcılar var. Bu manada konut üretiminde yine yabancı yatırımcılar alışveriş merkezleri yapmak için gelmek istiyorlar. Şehrimizde üretime yönelik yatırımlar yapılsın istiyoruz. Çok ciddi çalışmalarımız var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.