Antalya dünyanın yıldız şehri olacak

Turizm kenti Antalya sanayide de büyümeyi hedefliyor.

1.10.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Antalya dünyanın yıldız şehri olacak

Organize sanayi bölgesindeki yatırımların her geçen gün arttığını aktaran Antalya Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, "Bugün Antalya Serbest Bölgesi'nde dünyanın en büyük yat üretim şirketleri yer alıyor. Antalya hizmetten sanayiye topyekun büyüme hedefinde emin adımlarla ilerliyor" diyorBacasız sanayinin başkenti unvanını layıkıyla taşıyan Antalya, sanayi alanında da büyümeyi hedefliyor. Her yıl açılan yeni otellerle büyüyen turizm sektöründeki ivme, tarımdan sanayiye birçok alanda büyümeyi getirdi. Antalya lüks yat üretiminde dünyada ilk üçteki yerini aldı. 11 yılda 187 yatın üretildiği Antalya Serbest Bölgesi'nde yıl sonuna kadar 20 yat daha yapılması planlanıyor. Medikal alanında üretim yapan şirketlerin de Antalya'da yatırım yapmaya başladığını ifade eden Antalya Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, Antalya'nın 5 yıl içerisinde birçok alanda dünyanın yıldız şehirleri arasında yer alacağını söylüyor. Türkiye'nin turizm merkezi Antalya'nın yeni valisi daha önce Muğla'da görev yapıyordu. Turizm illeri konusunda tecrübeli olan Ahmet Altıparmak, "Turizm 52 sektörü doğrudan ya da dolaylı olarak etkiliyor. İlk akla gelen sektör ise tarım. Yiyecek, içecek ve gıda sektörlerindeki gelişme, bugün Antalya'nın seracılıkta önemli bir şehir olmasını sağladı. Sanayisi de hızla gelişen şehrimizde inşaat, tekstil, mobilya alanında da ciddi bir büyüme gözlemliyoruz" diyor. Bir internet sitesi tarafından 2010 yılında "En İyi Turizm Bölgesi Valisi" seçilen Antalya Valisi Dr. Ahmet Altıparmak Capital'in sorularını yanıtladı:

Şehre yeni bir açılım kazandıracak projeleriniz var mı? Sivil toplum örgütleri, sanayi ve ticaret odaları gibi kurumlarla ortak projeler var mı?
- Birçok proje var ama öncelikli olarak yaşanan sorunları çözmek ve sonra da yeni projeksiyonlarla birlikte insanları oraya yöneltmek önemli. Toplumun ve sanayinin desteğini alarak bunları gerçekleştiriyoruz. Bu çerçevede yaptığımız ciddi çalışmalar var. Antalya'da gelir düzeyi düşük bir köyümüz var. Burada elbirliğiyle tüm toplumun sosyoekonomik gelişimini sağlamayı amaçlıyoruz. Medyada değişik şekilde gündeme gelen bir yerleşim yeri. Bunun bölgenin imar, eğitim, sağlık hizmetleriyle belirli bir refaha kavuşturulması ve belirli bir düzene ulaştırılması açısından önemli bir proje olduğunu söyleyebilirim. Yine liman ve benzeri serbest bölge alanlarının genişletilmesi projelerimiz var. Bunlar yapıldığı zaman şehrin turizm potansiyeline artı değer sağlayacak. Kendi insanımız için bir şeyler yaparsak zaten turizm de gelişir.

Son yıllarda Antalya ekonomisinde turizm dışında gelişen sektörler var mı?
- Turizm bazılarının iddiasına göre 30, bazılarının iddiasına göre 52 küsur sektörü etkiliyor. O belirli bir kalkınma sağlarken diğer sektörler de otomatik olarak bundan nemalanıyor. İlk akla gelen sektör ise tarım. Yiyecek, içecek ve gıda sektörleri turizmle birlikte gelişiyor. İstihdam artıyor. Bunun ardından inşaat, tekstil, mobilya geliyor. Bütün bunları düşündüğünüz zaman hemen her sektör bundan pay alacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz