“Antalyalı tüccarlara madalya vermeliyiz”

Badak, sanayicinin kendine güvenini sayesinde zorluklara karşı önemli mesafe alındığını söylüyor.

17.07.2015 20:48:250
Paylaş Tweet Paylaş
“Antalyalı tüccarlara madalya vermeliyiz”
Antalya Milletvekili Sadık Badak, Antalya sanayisinin turizme dayalı olarak geliştiğini kaydederek, bugün gelinen noktanın başarılı olduklarını söylüyor. Antalya’da sanayinin gelişiminde önemli rol oynayan Badak, “Antalyalı tüccara madalya vermek lazım” diyerek zorluklara rağmen alınan mesafede sanayicinin kendisine olan güveninin büyük rol oynadığını kaydediyor. Ulaşım sıkıntılarına rağmen, Antalyalı tüccarın yılmadığını, geçmişte yaşanan krizlerin bile yatırımcıyı engellemediğini ifade eden Sadık Badak sorularımıza cevap verdi.

CAPITAL:
Antalya sanayisinin gelişiminden itibaren çalışmaların içinde yer aldınız. Bugünkü gelinen noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
- Turizm sektörü, sanayinin tulumbasına su basan ilk kova oldu. Sonra sanayi turizmin de dışına taştı ve Anadolu’ya açıldı. Turizmde yaşanan iki temel çöküş dönemi var: Birincisi 1991 yılında Saddam’ın Kuveyt’e girişi, ikincisi 2003’te Amerika’nın Irak’a girişi. Bu iki dönemde de Antalya sanayisi, Anadolu’ya ve yurtdışına yöneldi. Dolayısıyla organize sanayinin de büyümesi ve yeni alanlar açılmasıyla önemli istihdam yakalandı. Eskiden Antalya’da Anadolu ile çalışan şirket olmazdı. “1950’li, 1960’lı yıllarda Antalya’nın büyüyen şirketlerini yaratan Tugayoğulları, Balcılar gibi aileler 70’li yıllarda çöktü. Bu çöküşün sebebi Çukurova ve İzmir anayollarının Orta Anadolu’ya ham madde ve pazar ulaştırmaya daha erken başlaması oldu. Bizim Çeltikçi Belimiz zamanı nda açılmadı ve bu şirketlerimiz battı. Afyon’da bile holding var, Antalya’da yok. Ham maddeye ve pazara ulaşacaksan, Antalya’nın ürettiği malların pazarı Eskişehir’den başlar. 500 kilometreden sonra satabilirsin. Yurtdışı pazarlara ulaşabilmek için de önce tırlara yükleyeceksin, roro ile İtalya’yı veya boğazları geçeceksin.
CAPITAL: Antalya’da sanayi ulaşım ağındaki sıkıntılar nedeniyle mi gelişmedi ?
- Antalya’daki sanayi Eskişehir, Ankara gibi olamaz. Antalya sanayisinin tarıma dayalı olarak gelişmesi gerekiyor. Sanayinin boyutunu orta alt boy olarak görmeliyiz. Sanayici pazara ve hammaddeye erişemeyince ne yapsın? Kayserililer’e büyük tüccar deniyor. Basra Körfezi ile İstanbul’un ortasında illa ki yol oradan geçiyor. Kayserili sabah elini yüzünü yıkadıktan sonra kapının önüne çıksa, kapının önüne şöyle bir şeyler koysa, illa ki biri gelip “bu kaç lira” diyecek. Sen gel Antalya’da ticaret yap bakalım. Antalyalı tüccarlara madalya vermeliyiz. Antalyalı tüccarın merkezle bağı, 1990’lı yıllarda zayıfladı. Merkezdeki tüccar büyüyemedi. Büyüyememesinin nedeninin perakendeciye erişememek olduğunu fark etti. Bu kez tüccarımız motorize oldu. Mallarını kamyonlara doldurup farklı şehirlere götürmeye başladı. Antalya esnafının büyük bir kısmı Türkiye’nin her tarafına mal satıyor. Tüccarımızın Anadolu’ya açılması bu yüzden çok önemliydi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz